Erişilebilirlik

Dijital Hak Savunucuları Hizmet Sınırlamalarından Rahatsız


Birçok ülke, teröristlere yakalanmadan iletişim kurma fırsatı verdiği gerekçesiyle Blackberry telefonlardaki şifreli teknolojiye karşı çıkıyor.

Modern hayatın kolaylıklarına çok düşkün olmalarına rağmen, kimi teknolojiler en güçlü ekonomilere sahip bazı Arap ülkelerinde tehlike çanları çaldırıyor.

Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri, Kanadalı telefon üreticisi Research in Motion, ya da kısa adıyla RIM’den Blackberry telefonlardaki şifreli bilgilere erişim hakkı istiyor.

CCS Insight adlı teknoloji firması uzmanlarından Ben Wood, bu durumun güvenli mesajlaşma hizmeti sağlamakla övünen Blackberry için kaybedilecek bir mücadele olduğunu düşünüyor:

“Güvenlik konusu Blackberry’lerin ün saldığı bir konu. Bunu korumak zorundalar ama giderek daha fazla hükümetin, mesajlaşma hizmetlerini engellemesi olasılığını göze almaları da zor.”

Hindistan ve Endonezya, Blackberry’nin mesajlaşma hizmetini tehdit olarak gören ülkelerden. Amerikan hükümeti de bu endişeleri haklı görüyor ancak dijital hakları savunan bir kesim, bunun baskı rejimleri tarafından suistimal edilebileceğini söylüyor.

Leslie Harris, Washington’daki Demokrasi ve Teknoloji Merkezi’nin başkanı.

Harris, “Birleşik Arap Emirlikleri’nde başlayan kavganın nedeni, ülke halkının Blackberry’den mesajlaşarak yüksek petrol fiyatlarına karşı örgütlenmesiydi. Bu siyasi bir örgütlenmeydi yani tam olarak ulusal güvenliği ilgilendiren bir konu diyemeyiz” diyor.

Son haberler Suudi Arabistan’la Blackberry’nin anlaşma yolunda olduğunu gösteriyor. Birleşik Arap Emirlikleri ise şirkete Ekim’e kadar süre tanıdı.

Leslie Harris, mahremiyet haklarının tehlikede olduğunu ve atılan her mesajın kişilerin aleyhine kullanılabileceğini söylüyor:

“Bu hükümetin erişimiyle ilgili bir konu değil sadece. Bir davada, mesela boşanma ya da vesayet davasıyla ilgili bir konuda da mesajlara erişim söz konusu olabilir.”

Harris’e göre, Blackberry ile ilgili konu, kullanıcıların, kendilerine ait ne kadar bilgiyi başkalarıyla paylaştıklarını düşünmesi açısından önemli. Harris’e göre hükümetler sağlam kurallar koyarsa bilgiler korunabilir:


“Tüketicileri şöyle bir tehlike bekliyor. Sanal ortama bir bilgi verdiğinizde şirketler bunu topluyor ve ne yaptığınıza dair geniş bir portföy oluşturuyor. Yasal standartlar düşükse hükümetler buna ulaşabilir.”

Demokrasi ve Teknoloji Merkezi, Amerika’daki elektronik iletişim yasalarının değişmesi için lobi yapıyor. Merkez, ulusal güvenliğin tehlikede olduğu kanıtlanmadığı sürece hükümetin özel bilgilere erişimi olmaması gerektiğini savunuyor. Merkez ayrıca RIM gibi şirketlerin hükümetlerle iletişiminde daha saydam olması gerektiğini, böylece tüketicilerin de kendilerini bekleyen riskleri görebileceğini belirtiyor.

XS
SM
MD
LG