Erişilebilirlik

Yakalanan Reina Saldırganının IŞİD Bağlantısı Kesin


Yılbaşı gecesi İstanbul’un ünlü eğlence mekanı Reina’da 39 kişinin ölümüne neden olan saldırının faili olduğu belirtilen saldırgan, katliamdan 16 gün sonra İstanbul Esenyurt’ta düzenlenen operasyon sonucu polis tarafından yakalandı.

İstanbul Valisi Vasip Şahin ve İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan Esenyurt baskınından 1 saat sonra düzenlenen basın toplantısında Reina saldırganının kimliğini ve operasyonun ayrıntılarını açıkladılar.

Vali Şahin: Parmak izi uydu, saldırının DAEŞ adına yapıldığı net

Yakalanan şüpheli ile Reina'da bulunan parmak izlerinin aynı olduğunu belirten Vali Şahin, "Fail, Abdulkadir Masharipov, kod adı Ebu Mohammed Horasani, Özbekistan doğumlu, 1983 doğumlu. Terörist suçunu kabul etti. Afganistan'da eğitim almış ve 4 dil bilen iyi yetiştirilmiş bir terörist. Saldırının DAEŞ adına yapıldığı net. Ülkemize 2016'nın ocak ayı içerisinde geldiği tahmin ediliyor" dedi.

Masharipov'un Ocak ayında Türkiye'nin doğu sınırlarından girdiği yönünde kuvvetli tahminler olduğunu belirten Vali, dün gece tüm televizyonlarda "Kırgızlı ev arkadaşı" olarak gösterilen diğer erkeğin Iraklı olduğunu ifade etti.

"Diğer üç bayan değişik ülkelerden Mısır'dan Afrika'dan olmak üzere ele geçirilmiş durumdalar. Gözaltındalar şu an. Örgüt bağlantısı olması ihtimali çok yüksek, bir teröristle aynı evde bulunuyorlardı.

"162 adrese yapılan operasyonda yabancı terörist olma şüphesi taşıyan 168 kişiyle ilgili işlem yapıldı"

Valinin verdiği bilgiye göre, 16 günde 162 adrese operasyona yapan İstanbul polisi geçtiğimiz 50 kişiyi gözaltına alırken yabancı terörist olma şüphesi taşıyan 168 kişi hakkında işlem yapıldı

Polis, Reina saldırganıyla birlikte 197 bin Amerikan doları, iki tabanca, iki şarjör, drone ve kimlik kartları ele geçirdi.

Saldırıya ilişkin detayların sorgunun ileriki aşamalarında ortaya çıkacağını vurgulayan İstanbul Valisi, "saldırganla yabancı istihbarat servisleri arasında ilişki var mı?" şeklindeki soruya "Henüz o tür ilişkilere dair bir şey söylemek mümkün değil. Araştırmalar derinleştikçe durum ortaya çıkacaktır" yanıtını verdi.

İstanbul Valisi Vasip Şahin: "Parmak İzi Uydu, Saldırının DAEŞ Adına Yapıldığı Net"
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:12 0:00

Operasyondan sonra evdeki incelemesini altı saatte tamamlayan İstanbul Emniyeti, bugün Masharipov'un yaşadığı daireyi gazetecilere açtı.

Esenyurt'taki iki oda bir salon dairenin dağınık olduğu; çamaşır makinesi, buzdolabı ile iki çift kişilik yatak ve bir tek kişilik yatak olduğu dikkat çekti. Evde farklı adette çok sayıda yabancı para bulunduğu görüldü.

Reina Saldırganı Yakalandı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:15 0:00

Masharipov yoğun güvenlik önlemi altında sağlık kontrolünden geçirildi

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde sorgusu başlanan Özbek saldırgan, bugün öğle saatlerine Haseki Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirildi. Masharipov'a yönelik saldırı ihtimalini göz önünde bulunduran İstanbul polisi, hastane çevresinde geniş güvenlik önlemi aldı.

Saldırganının yakalandığı site sakinleri yaşananları anlattı. Bazıları yaşananları kabus olarak niteledi.

Reina Saldırganı İle Aynı Sitede Oturanlar Yaşananları Anlattı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:06 0:00

Erdoğan güvenlik güçlerini tebrik etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım da saldırganın yakalanmasını değerlendirdiler. Erdoğan, güvenlik güçlerini tebrik ederken, Yıldırım saldırganın arkasındaki güçlerin yakalanmasının önemine vurgu yaptı.

Erdoğan Güvenlik Güçlerini Tebrik Etti
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:10 0:00

.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’ın Florida’daki Evine FBI Baskını - 9 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:40 0:00
XS
SM
MD
LG