Erişilebilirlik

Dezenfektan Sıkıntısına Öğrencilerden Çözüm


Corona virüsü salgını nedeniyle Türkiye’deki okullar tatil olsa da Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinde bulunan Vali Gökhan Aydıner Meslek Lisesi’nde hummalı bir çalışma var. Okulların tatil olmasının, bu okuldaki öğrencilerin mesaide olmasının nedeni de Corona virüsi salgını. Salgının Türkiye’ye sıçramasının ardından piyasada temizlik ürünleri sıkıntısı başlayınca okul yönetimi harekete geçti.

Dezenfektan Sıkıntısına Öğrencilerden Çözüm
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:05:23 0:00

Daha önce her gün 24 çeşit temizlik ürünü üretilen okulda bu kez dezenfektan üretimine geçildi. Okulun imalathanesinde 51 öğrenci ve 8 öğretmen, iki vardiya halinde üretim yapıyor. Kazanlara doldurulan hammaddeler dezenfektana dönüştürülüyor. Üretimin son aşamasında değişik ebatlardaki bidonlara doldurulan dezenfektanlar, talep edenlere gönderiliyor.

Günde 12 ton üretim yaptıklarını söyleyen Okul Müdürü Sezai Göçmen, dezenfektanları bölge illerindeki kamu kurumlarına gönderdiklerini söyledi. VOA Türkçe’ye konuşan Göçmen, “Okulumuzda 2019 Ocak ayı itibariyle kimya teknolojisi alanında toplamda 24 farklı temizlik ürünleri üretimine başladık. Bu üretimlerle piyasanın talebini karşılıyorken, dünya ekseninde ortaya çıkan Coronavirüs salgını ve bunun ülkemizde görülmesi üzerine Bakanlığımızın talimatları doğrultusunda yüzey dezenfektasyon üretimine hızlı bir şekilde devam ediyoruz. Günde 10 ton üretim kapasitemizi varken biz bunu 12 tona, hatta 13 tona kadar da çıkarmak için çalışıyoruz. Üretimimizde 51 öğrencimiz ve 8 öğretmenimiz 2 vardiya halinde çalışıyor. Ürettiğimiz ürünleri ilimiz merkezindeki kamu kurum ve kuruluşlarının taleplerini karşılamak amacıyla kullanıyoruz. İlimizle sınırlı kalmayıp bölgemizdeki Van Şırnak, Siirt, Mardin gibi illerinde taleplerini karşılamak için çalışıyoruz” dedi.

Daha önce piyasada dezenfektan sıkıntısı da baş göstermişti. Okulun üretime hız vermesiyle, kamu kurumlarının ihtiyaçları karşılandı. Okulun piyasaların imdadına yetiştiğini söyleyen Göçmen, ‘’Merdiven altı üretimlerin ihtiyaç olmaktan çıkmasına da katkı sunuyoruz. Kamu kurumu olduğumuzdan ötürü Bakanlık onaylı üretim yapıyoruz. Piyasanın taleplerini karşılama noktasında birinci başvuru merkezi olduğumuzdan dolayı sevinçliyim. Bu üretimin başlamasından önce biz gündelik sıvı sabun, köpük sabun, çamaşır deterjanı, bulaşık deterjanı üretiyorduk. Bu rahatsızlığın ortaya çıkmasından ötürü diğer deterjan ürünlerini bir kenara bırakıp hızlı bir şekilde dezenfektan üretmeye başladık” diye konuştu.

Kamu kurumlarının ihtiyaçlarının okuldan sağlanması nedeniyle, vatandaşlar piyasada daha fazla dezenfektan bulabiliyor.

XS
SM
MD
LG