Erişilebilirlik

Devrik Kırgız Lideri Ortaya Çıktı


Kırızistan’ın devrik Devlet Başkanı, geçen haftaki şiddet olayları sırasında başkentten kaçtığından beri ilk kez halk önüne çıktı ve geçici hükümet liderlerini “gangsterler” olarak tanımladı

Kırgızistan’ın devrik devlet başkanı, geçen haftaki şiddet olayları sırasında başkentden kaçtığından beri ilk kez halk önüne çıktı.

Güneydeki Teyit kentinde yandaşlarının düzenlediği gösteride konuşan Kurmanbek Bakiyev, geçici hükümet liderlerini “gangsterler” olarak tanımladı ve kendisinin yasal devlet başkanı olduğunu savundu.

Amerika, Kırgızistan’da demokratik gelişmeyi desteklediğini ve devrik devlet başkanına sığınma hakkı vermeyi düşünmediğini bildirdi. Amerika’nın Kırgızistan Büyükelçisi, geçici hükümet başkanı Roza Otunbayeva ile görüştü ve çatışmalarda ölenlerin ailelerine başsağlığı dileklerini iletti. Göstericilerle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda yaklaşık 80 kişi ölmüştü.

Otunbayeva ise , Kırgızistan ordusunun yeni hükümeti desteklediğini açıkladı.

Bir başka geçici hükümet lideri de Bakiyef’i tutuklamak için kan dökülmeden uygulanacak “özel bir operasyon” planlandığını söyledi.

Amerikan ve Rus üslerinin bulunduğu Kırgızistan, her iki ülke için de önem taşıyor. Manas hava üssü Amerikan kuvvetleri tarafından Afganistan’a asker ve malzeme sevkinde kullanılıyor. Amerikalı yetkililer, çatışmalar sırasında durdurulan uçuşların yeniden başladığını açıkladı.

XS
SM
MD
LG