Erişilebilirlik

Depremzedelere 41 Bin TL Yardım Yapılacak


Cuma günü Elazığ’da meydana gelen depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 39’a yükseldi.

Bugün Elazığ’da İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’le birlikte basın toplantısı düzenleyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 16’sı ağır yaralı olmak üzere 86 kişinin hastanelerdeki tedavisinin sürdüğünü açıkladı.

Deprem bölgesinde 2620 kişilik UMKE görevlisinin (Ulusal Medya Kurtarma Ekibi) görevlisinin çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Bakan Koca, Cuma günkü yer sarsıntısının Elazığ ve Malatya’da hiçbir sağlık hizmetini aksatmadığını, bölgedeki tüm hastanelerin aralıksız faaliyetlerini sürdürdüğünü de dile getirdi.

Ağır kış koşulları yaşayan deprem bölgesine 24 bin çadır sevk edilirken şehir hastanesinin şantiyesinde 500 kişinin barınması için çalışmalar başlatılırken il özel idaresi arazisinde de 1000 ailenin barınabileceği bir konteyner kent kuruluyor.

İçişleri Bakanı: ‘İlk etapta depremzedelere 41 bin lira verilecek’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hükümetin depremzedelere yönelik hazırladığı yardım ödeneği planını açıkladı.

İçişleri Bakanı, ‘‘Evi tamamen yıkılanların Elazığ’da 300’ün üzerinde, bir 300’ün üzerinde de Malatya’da olduğunu düşünüyoruz. Eşya yardımı olarak ağır hasarlı ve yıkacağımız yerlere 30 bin lira, acil kira ödeneği olarak da yaklaşık 11 bin lira vereceğiz, toplam 41 bin lira ilk etapta onlara yardım edeceğiz. Ağır hasarlı olan ama Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın teknik ekipleriyle eşyasını alabileceği tespit edilen ailelere de yaklaşık 11 bin lira kira yardımı yapacağız. Orta hasarlı ev sahiplerine de 5 bin lira hemen acil yardım ödeneği vereceğiz. 27 bin lira uzun vadeli, faizsiz güçlendirme kredisi vereceğiz. Köylerde yıkılan evlerin tamamına 11 bin lira acil yardım vereceğiz. Eğer köyde oturuyorsa 5 bin lira eşya yardımı desteği yapacağız. Bunları da hasarlar bittikten hemen hesaplarını alacağız, biter bitmez de ertesi sabah vatandaşlarımızın hesaplarına bu nakitleri geçireceğiz’’ dedi.

Süleyman Soylu, ağır hasarlı binalardan eşyalarını almak isteyen yurttaşların ancak güvenli görevlileri yardımıyla evlerine girmelerine izin verileceğini de ifade etti.

Çevre Bakanı Elazığ, Malatya ve Diyarbakır’da 213 binanın yıkıldığını, 1602 binanın ağır hasar gördüğünü açıkladı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da hasar tespit çalışmaları ve yeni yapılacak konut projesiyle ile ilgili bilgi verdi.

Bakanlığın 500 kişiden oluşan personelinin sahada çalıştığını ve 10 gün içinde hasar tespitlerinin tamamlanacağını söyleyen Murat Kurum, ‘‘Elazığ merkezde 50 yıkık binamız mevcut. Ayrıca 308 ağır hasarlı, 50 tane de orta hasarlı binamız var. Bunların 22 tanesi acil yıkılacak binalardan oluşuyor. Dün itibariyle yıkımları başlattık. Malatya’da toplam 155 yıkık, 1278 de ağır hasarlı binamız mevcut. Diyarbakır da 8 yıkık binanın yanında toplam 16 ağır hasarlı binamız var. Elazığ merkezde iki göçük var. Mustafa Paşa mahallesinde arama kurtarma faaliyetleri tamamlandı. Sürsürü mahallesinde yakında bitecek ve her iki mahallede de kentsel dönüşüm gerçekleştireceğiz. Sürsürü mahallesinde Dilek sitesi yanında 9 ağır hasarlı binanın tespit yapıldı. Burada toplamda 184 adet daire riskli durumda. Tüm Elazığ için 2 bin konut üretimine başlıyoruz’’ dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı, yeni yapılacak konutların zemin katıyla beraber dört kat olacağını ve tüm konutların yıl sonunda teslim edilmesinin hedeflendiğini belirtti.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül de tüm Adliye hizmetlerinin Pazartesi günü itibariyle başladığını, bölgedeki riskli cezaevlerindeki hükümlü ve tutukluların da çevre illere nakledildiğini söyledi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Bağımsızlık Günü'nü Kutluyor - 4 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:24 0:00
XS
SM
MD
LG