Erişilebilirlik

Depreme Hazırlık Tatbikatları


Depreme Hazırlık Tatbikatları
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:07 0:00
Büyük Okyanus’taki Guam adasından İtalya’nın güneyine kadar milyonlarca kişi deprem bilinci haftasında deprem tatbikatları yaptı. 2008 yılında başlayan ve ”The Great Shakeout” yani ”Büyük Sarsıntı” olarak adlandırılabilecek tatbikatlar insanlara gerçek bir deprem sırasında ne yapılması gerektiğini gösteren hayat kurtarıcı mesajlar içeriyor.

Tatbikatta bir simülatöre giren gazeteciler 7 büyüklüğündeki depremi hissediyor.

Tatbikat başlarken Güney California Deprem Merkezi’yle Guam’daki bir sınıf arasında Skype aracılığıyla bağlantı kuruldu.

Çocuklar tatbikatta söylenenleri yaptı. Los Angeles’taki tren garında Belediye Başkanı Antonio Vaillaraigosa da aynı talimatlara uydu: ”Deprem sırasında yere yatıp kafanızı korumaya alın. Hazırlıklı olmalıyız. En az 7 gün yetecek kadar su ve yiyeceğe ihtiyacınız var.”

Los Angeles Metrosu’nda olası bir depremden sonra yapılacak tahliyenin tatbikatı da yapıldı. Japonya’daki Niigata Üniversitesi’nden Keiko Tamura geçen yıl ülkenin kuzeydoğusunu vuran deprem ve tsunami’nin herkesi harekete geçirdiğini söyledi: ”Birçok yerel yönetim tatbikatlar başlattı, halk da bu tatbikatlara katılıyor.”

Tamura, Ocak’ta da tsunami tatbikatı yapılacağını söylüyor.

Tren garında telsizciler acil durum iletişimini nasıl sağladıklarını gösterdi. Acil durumda kullanılacak malzemeler tanıtıldı.

Los Angeles için hazırlanan erken uyarı sisteminin önümüzdeki yıl devreye girmesi bekleniyor. Amerikan Jeoloji Birliği’nden Lucy Jones, sistemin deprem başlar başlamaz uyarı mesajı göndereceğini söylüyor: ”Sismik ağlarımızı kullanarak depremin başladığını görebilir ve bu bilgiyi insanlara depremin yeryüzüne yansıyan ve sonradan hissedilen sarsıntılarından önce ulaştırabiliriz. Yeryüzü dalgaları ses hızıyla ilerler. Biz ise depremin başladığı bilgisini ışık hızıyla yayabiliriz. Bu da saniyeler önce uyarı yapılması demektir.”

Japonya’da benzer bir sistem hızlı trenlerin büyük depremlerden önce durmasını sağlıyor.

Los Angeles’taki yetkililer depremlerin durdurulamayacağını, ancak tatbikatlarla hazırlık yapılabileceğini söylüyor.
XS
SM
MD
LG