Erişilebilirlik

'Depreme Karşı Hazırlıklı Olunmalı'


'Depreme Hazırlıklı Olunmalı'
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:28 0:00

Los Angeles’ı bir süre önce sallayan bir dizi deprem, bölge halkına olası bir felakete hazırlıklı olmaları gerektiği yönünde uyarı niteliğindeydi. Uzmanlar halkın acil durum planı yapması, su, gıda stoklaması ve acil durum teçhizatları bulundurması gerektiğini bildiriyor

Los Angeles’ın güneydoğusundaki banliyöler, geçtiğimiz hafta 5,1 büyüklüğündeki depremle sarsıldı. Deprem maddi hasara yol açtı, ancak ölen ya da yaralanan olmadı. Artçı sarsıntılarsa yöre halkını alarma geçirdi.

Los Angeles Acil Durum Merkezi’nde gençler el feneri, pil ve battaniye gibi herkesin sahip olması gereken ihtiyaçları tanıtıyor. Gençler, Federal Acil Durum Yönetimi Dairesi ve ulusal hizmet programı AmeriCorps tarafından eğitiliyor.

Eğitim programı acil yardım ekipleri arasındaki işbirliğini de güçlendirmeyi amaçlıyor. 88 yerleşim biriminin bulunduğu Los Angeles İlçesi’nin Acil Durum Dairesi’nden Leslie Luke, bölgenin her türlü afete karşı hazırlıklı olması gerektiğini söylüyor: “Son bir ay içinde ilçemizde orman yangını, deprem ve şiddetli yağışların neden olduğu toprak kayması meydana geldi.”

Kızılhaç Örgütü, bir afetten sonra yardım ekipleri ulaşıncaya kadar insanların en az ilk üç günü tek başlarına geçirebileceğini, bu yüzden ilk yardım çantası ve ilaçlara ihtiyaçları olacağını vurguluyor. Kızılhaç’tan Margaret Arbini-Madonna’ya göre sarsıntı başlar başlamaz harekete geçmek gerekiyor: “Başınızı ve boynunuzu korumak için masanın altına girin ve sarsıntı geçene kadar o noktada kalın.”

Her ilk ardım çantasında çok işlevli bir radyo bulunması gerekiyor.

Depremler, California eyaletinde hayatın bir parçası. Önümüzdeki yıllarda en az sekiz büyüklüğündeki bir depremi tetikleyebilecek San Andreas Fay Hattı, eyaleti kuzey-güney yönünde kaplıyor. 1906 San Francisco Depremi’nde binlerce kişinin öldüğünü hatırlatan uzmanlara göre Los Angeles’ta da benzer bir felaket yaşanabilir.

20 yıl önce California’nın Northridge kentini vuran 6,7 büyüklüğündeki depremde de 50’den fazla kişi yaşamını yitirmişti.

California Teknoloji Enstitüsü’nden sismolog Kate Hutton, erken uyarı sisteminin geliştirilmekte olduğunu söylüyor. Sistem, sarsıntı yaklaşırken insanlara önlem almaları için birkaç değerli saniye kazandırabilir:
“O birkaç saniye içinde masanın altına girebilir, asansörden inebilirsiniz. Ya da örneğin makinistler trenleri yavaşlatabilir.”

Depremleri daha önceden tahmin etmenin yolu olmadığını vurgulayan uzmana göre şimdilik en iyi savunma biçimi, hazırlıklı olmak.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 21 Mayıs-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:13 0:00
XS
SM
MD
LG