Erişilebilirlik

"Türkiye Hayati Önemde"


"Türkiye Hayati Önemde"
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:22 0:00

NATO’ya bağlı 28 ülkenin genelkurmay başkanları, Afganistan’daki destek programından Rusya’nın saldırgan tavırlarına kadar birçok güvenlik sorununu tartışmak için haftasonunda İstanbul’da biraraya geldi.

Suriye’deki iç savaş giderek kızışırken, komşu Türkiye’ye sığınan Suriyeli mültecilerin sayısı 2 milyona yaklaştı.

Amerika Genelkurmay Başkanı Orgeneral Martin Dempsey, Türkiye ve diğer NATO üyelerinin askeri liderleriyle IŞİD’le mücadele yöntemlerini görüştü.

Dempsey, “Önümüzdeki sorunların çözümünde, Türkiye’nin rolü, bizim için hayati önemde,” dedi.

Uzmanlar, Türkiye ve Amerika arasındaki anlaşmazlıkların IŞİD’in işine yaradığını söylüyor.

Brookings Enstitüsü'nden Michael O'Hanlon da bu görüşte: “Bence son birkaç yıldır Suriye konusunda çok zorlanmamızın dile getirilmeyen nedeni, Amerika ve Türkiye ilişkilerinin son dönemde bozulmuş olmasıdır.”

Öte yandan Türkiye, son aylarda Amerika ve koalisyon güçlerinin çıkarlarıyla örtüşen adımlar da attı. Temmuz ayında İncirlik Üssü’nü Amerikan savaş uçaklarına açan Ankara, koalisyon güçlerinin IŞİD hedeflerine yaptığı hava saldırılarına da katıldı.

O'Hanlon, "Birkaç hedef vuruyor ve başarılı olmayı umuyoruz. Bence bu ciddi bir strateji değil. Türkiye ve Amerika’nın arası düzelmiş olabilir ama birlikte destek verdikleri stratejinin başarılı olması zor görünüyor,” diyor.


Amerika’ya göre, Irak’taki hükümetin güçsüzlüğünden Suriye’deki gruplarla istikrarlı ortaklıklar kurulamamasına kadar çok sayıda etken IŞİD’i güçlendiriyor. Orgeneral Dempsey ve diğer NATO Genel Kurmay Başkanları, IŞİD’le mücadelede taktiksel bir çıkmaza girildiğini ve savaşın yıllarca sürebileceğini düşünüyor.

((CARLA BABB, VOA NEWS, ISTANBUL))

XS
SM
MD
LG