Erişilebilirlik

Demokratlardan ABD Adalet Bakanı Sessions’a İstifa Çağrısı


ABD Kongresi’nin Demokrat Partili üyeleri, Adalet Bakanı Jeff Sessions’ın, geçen yıl Rusya’nın Washington büyükelçisi ile görüşmesinin doğrulanmasının ardından istifasını istedi.

Sessions Senato’da görevliyken Başkan Donald Trump’ı seçim kampanyasında desteklemişti.

Sessions’ın adalet bakanlığı atamasının Senato’da onaylanması sürecinde kendisine, Trump’ın ekibinden birinin Rusya ile irtibat kurduğuna dair kanıt olması halinde ne yapacağı sorulmuştu.

Sessions o zaman verdiği yanıtta, Ruslarla iletişimi olmadığını bu konuda yorum yapamayacağını söylemişti.

Sessions, Büyükelçi Sergei Kislyak ile Temmuz ayında Cumhuriyetçi Parti Toplantısı’nda kapalı kapılar ardında görüşmüş, Eylül ayında da Senato’daki ofisinde bir araya gelmişti.

Bir Beyaz Saray yetkilisi Sessions’ın görüşmeyi Senato Silahlı Hizmetler Komisyonu üyesi olarak yaptığını belirtti ve Demokratlar’ın partizanca davrandığını belirtti.

Sessions’ın istifa taleplerini yerine getirmemesi durumunda, kendisini Rusya ile ilgili soruşturmadan çekmesi isteniyor. Söz konusu soruşturma Rusya’nın ABD’deki başkanlık seçim kampanyası sırasında Demokrat Parti’ye ait bilgisayarlara sızdığı iddialarının incelenmesini içeriyor. Demokratlar soruşturmayı Jeff Sessions’ın başında olduğu Adalet Bakanlığı yerine, bağımsız bir komisyonun yürütmesini istiyor.

Daha önce de Adalet Bakanlığı sözcüsü Sarah Isgur Flores ayrı bir açıklama yaparak Sessions’ın ifadelerinde yanıltıcı bir durum olmadığını belirtti. Sözcü, Sessions’a Rusya ile Trump kampanyası arasında iletişimin sorulduğunu, senatör olarak görüşmelerinin sorulmadığını kaydetti.

Flores daha sonra Sessions’ın açıklamalarını Twitter’dan paylaştı. Sessions, “Rus yetkililerle kampanya konularını konuşmak için görüşmedim, bu suçlamanın ne ile ilgili olduğu konusunda fikrim yok, bu yanlış” ifadelerini kullandı.

Adalet Bakanlığı’nın bir parçası olan Federal Soruşturma Bürosu (FBI), Rusya’nın Amerikan seçimlerine müdahalesini ve muhtemel Trump kampanyası ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki bağlantıyı araştırıyor. Senato İstihbarat Komisyonu kendi incelemesini yapıyor. Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu da kendi soruşturmasının parametrelerini açıkladı.

Demokrat Senatör Al Franken Adalet Bakanı’nın soruşturmaya maruz kalmaması gerektiğini belirtiyor.

Franken, “Kendisini bir an önce kurtarmalı” ifadelerini kullanırken, Temsilciler Meclisi Demokrat Başkanı Nancy

Pelosi daha ileri giderek Sessions’ın istifa etmesi gerektiğini belirtti.

Pelosi, “Sessions ülkemizi en üst düzeyde hukuk insanı olarak temsil edecek biri değil ve istifa etmeli, komisyon dışında Trump’ın Rusya ile siyasi, kişisel ve mali bağlantıları bağımsız, tarafsızca soruşturulmalı” dedi.

Senatör Elizabeth Warren da durumun Amerika güvenliğini tehdit edecek kadar ciddi olduğunu söyledi.

Warren, “Tamamen bağımsız olan özel bir savcıya ihtiyacımız var. Gerçek, partiler üstü, şeffaf bir Kongre soruşturmasına ihtiyacımız var, Adalet Bakanı Jeff Sessions’ın istifa etmesine ihtiyacımız var” dedi.

Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham de konuyla ilgili bağımsız bir soruşturmanın gerektiğini belirtti.

Graham, Jeff Sessions’ı “sevgili arkadaşım” olarak niteledi. Graham, bununla birlikte konuyla ilgili özel bir savcının gerekliğine vurgu yaptı.

Trump’ın ekibinden daha önce de ulusal güvenlik danışmanı Rusya ile bağlantıları gerekçesiyle istifa etmişti. Michael Flynn, Rusya büyükelçisiyle gerçekleştirdiği görüşmeyle ilgili üst düzey yetkililere yanlış bilgi verdiğinin ortaya çıkmasının ardından istifa etmişti.

Başkan Donald Trump, kampanyasındaki kişilerin Moskova ile bağlantısı olduğu yönündeki raporları reddetmişti.

Amerikan istihbarat servisleri Rusya’nın seçim kampanyasında Trump lehine kampanyaya müdahil olduğu yönünde sonuçlara varmıştı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Giuliani Büyük Jüri Karşısında İfade Verdi - 17 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:44 0:00
XS
SM
MD
LG