Erişilebilirlik

Demokratlar Senato'da Üstünlüğü Elde Etti


ABD'nin Georgia eyaletinde yapılan ikinci tur Senato seçimlerinde Demokrat Parti, Senato'da çoğunluğu sağladı.

Georgia'daki iki Senato üyeliği yarışından birini, resmi olmayan sonuçlara göre, Cumhuriyetçi Partili rakibi Kelly Loeffler'ı yenilgiye uğratan Demokrat Partili rahip Raphael Warnock kazandı.

Amerikan medya kuruluşları, oyların neredeyse tamamının sayılmasının ardından yarışı 40 binden fazla oyla önde götüren Warnock'un seçimi kazandığını duyurdu.

Demokrat Partili aday Jon Ossoff’un da ikinci altı yıllık dönem için yarışan rakibi Cumhuriyetçi Partili David Perdue karşısında seçimi kazanmasıyla Senato’nun 50 Demokrat ve 50 Cumhuriyetçi arasında bölündüğü kesinleşti. Bu durumda tartışmalı konularda son kararı 20 Ocak’ta görevi devralacak Demokrat Başkan Yardımcısı Kamala Harris verecek.

Salı gecesi geç saatlerde destekçilerine seslenen Warnock, "Bu yarışı kazanamayacağımızı söylediler. Ama bu gece umut, azim ve halkın gücüyle her şeyin mümkün olabileceğini gösterdik" dedi.

Ossoff ise Çarşamba günü sonuçların belli olmasının ardından, ‘‘Amerikan Senatosu’nda dürüstlük, alçak gönüllülük ve onurla size hizmet etmeyi dört gözle bekliyorum’’ dedi.

Georgia seçimlerinden önce Senato'da Demokratlar'ın 48 sandalyesine karşılık 50 sandalyeyle çoğunluğu elinde bulunduran Cumhuriyetçiler'in bu üstünlüğü korumaları için Georgia'daki Senato yarışlarından birini kazanmaları yeterliydi. Ancak Georgia'dan gelen sonuçlara göre bu mümkün olmadı.

Georgia’daki seçim neden önemli?


Raphael Warnock'un zaferinin yanı sıra Jon Ossoff'un da seçimi kazanması, Demokratlar ve Cumhuriyetçiler arasında Senato'da 50'ye 50'lik eşitlik sağlanması anlamına geliyor. Bu durumda Senato'nun başkanı sayılan Başkan Yardımcısı Kamala Harris'in Senato oturumlarındaki oylamalarda Demokratlar lehine eşitliği bozan oyu kullanması mümkün olacak.

Demokrat Parti, Temsilciler Meclisi'nde de az farkla çoğunluğu elinde bulunduruyor. Kongre'nin her iki kanadını da kontrol etmek, 20 Ocak’ta başkanlık görevini devralacak olan Joe Biden'a, sağlık hizmetlerini güçlendirme, çevre koruma yasalarını sıkılaştırma, göçmenlik yanlısı politikalar izleme gibi kilit alanlarda köklü değişiklikler yapma fırsatı tanıyacak.

Demokrat Partili Senato adayları Jon Ossoff ve Raphael Warnock
Demokrat Partili Senato adayları Jon Ossoff ve Raphael Warnock

Senatoyu kontrolu altında tutan parti ayrıca yasama takvimini belirlemede ve hangi yasa tasarılarının gündeme alınacağında da söz sahibi oluyor.
3 Kasım seçimlerinde Georgia'daki hiçbir adayın yüzde 50'nin üzerinde üstünlük elde edememesi üzerine eyalet yasaları uyarınca ikinci tur seçime gidilmesi gerekliliği ortaya çıkmıştı.

Katılım yüksek oldu

Salı günkü ikinci tur seçimde sandık başına giden seçmen sayısının yüksek olduğu gözlendi. Resmi seçim günü olan 5 Ocak'tan önce yaklaşık 3 milyon 100 bin seçmen erken oy kullandı. Kasım seçimlerinde Joe Biden'ın Başkan Trump'ı yenilgiye uğrattığı Georgia'da 5 milyon oy kullanılmıştı.

Atlanta'nın kuzeybatısındaki Marietta'da seçmenler 5 Ocak seçim günü uzun kuyruklar oluşturdu.
Atlanta'nın kuzeybatısındaki Marietta'da seçmenler 5 Ocak seçim günü uzun kuyruklar oluşturdu.

Amerika'da yapılan ikinci tur seçimlerde kullanılan oy toplamı, geleneksel olarak, genel seçimlerde kullanılan oylardan daha az oluyor. Ancak Georgia'da Kasım'da sandık başına gitmeyen 100 bin kadar seçmen, 5 Kasım öncesinde oy kullandı.

Biden, 3 Kasım’da yapılan başkanlık seçimlerinde, Georgia'da 1992 yılından bu yana ilk kez seçim kazanan Demokrat Partili başkan adayı olmuştu
Edison araştırma firmasının 5 Ocak'ta yürüttüğü sandık çıkışı kamuoyu yoklamalarına göre Georgia'daki her 10 seçmenden yedisi, ikinci tur Senato seçiminde kullanılan oyların doğru şekilde sayılacağından emin olduğunu bildirdi. Demokrat seçmenler, oyların doğru sayılacağına, Cumhuriyetçi seçmenlere kıyasla daha fazla güveniyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Anayasa Mahkemesi Kürtajı Yasallaştıran Kararı Kaldırdı - 24 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:57 0:00
XS
SM
MD
LG