Erişilebilirlik

Trump Senato'daki Azil Duruşmasında İfade Vermeyecek


Eski Başkan Donald Trump, önümüzdeki hafta Senato'da başlayacak azil duruşmasında ifade vermeyi reddetti. Avukatları Bruce Castor ve David Schoen, Trump'a Senato'da ifade vermesi için yapılan daveti "halkla ilişkiler numarası" olarak tanımladı.

Castor, Reuters haber ajansına, ifade vermeyi reddetmenin Trump'ın hakları dahilinde olduğunu söyledi, "İddiaları kanıtlama yükü Temsilciler Meclisi'nin üzerindedir. Onlara bu iddialarını kanıtlamaları için yardımcı olmayacağım" dedi. Trump'ın danışmanı Jason Miller da "Başkan bu anayasaya aykırı davada tanıklık yapmayacak" ifadelerini kullandı.

Gelecek hafta Senato'da başlayacak azil duruşmasında Trump'ı yargılayacak olan ABD Temsilciler Meclisi üyesi Demokrat Partililer, yüzlerce destekçisi 6 Ocak'ta Kongre binasına baskın düzenlemeden önceki süreci yönetimiyle ilgili Trump’ı ifade vermeye çağırmıştı.

Temsilciler Meclisi, 6 Ocak günü seçim sonuçlarını protesto eden çok sayıda göstericinin Kongre binasına baskın düzenlemeden önce yaptığı ateşli konuşmada, destekçilerinden seçim yenilgisine karşı "savaşmaları" çağrısında bulunan Trump hakkında, halkı isyana kışkırtma suçlamasıyla azil kararı almıştı.

Avukatlarıysa bu hafta yaptıkları açıklamada suçlamayı reddetti ve Trump'ın "başkanlık görevlerini tamamen ve sadakatla yerine getirdiğini" kaydetti. Avukatları ayrıca Trump'ın seçim yenilgisinin yaygın sahtekarlık sonucu olduğu şeklindeki iddialarının, ABD Anayasası'nın birinci ek maddesinde düzenlenen ifade özgürlüğü kapsamında güvence altına alındığını vurguladı.

Senato'daki azil davasında savcılık görevini üstlenecek Demokrat Partili 9 üyeden oluşan heyetin başkanı Maryland eyaleti temsilcisi Jamie Raskin, Trump'a gönderdiği mektupta, "Gerçeklere dayalı bu suçlamalara karşı çıkışınızı göz önüne alarak sizi 6 Ocak 2021'deki tutumunuza ilişkin Senato'da görülecek azil duruşmasından önce ya da duruşma sırasında yemin ederek ifade vermeye davet ediyorum" ifadelerine yer verdi.

Raskin, Trump'ın 8-11 Şubat tarihleri arasında ifade vermesini talep etti.

Raskin, mektubuna, "Eğer bu daveti geri çevirirseniz, ifade vermeyi reddetmenizden, 6 Ocak 2021'deki hareketlerinize (ve kayıtsızlığınıza) ilişkin güçlü bir ters çıkarımda bulunmak dahil tüm haklarımızı saklı tutacağımızı ifade ediyoruz" şeklinde devam etti.

Trump, 2020 başkanlık seçimlerinde Joe Biden'a yenilmesinin ardından geçen iki ay boyunca seçime hile karıştırıldığı için kaybettiğini sık sık dile getirmiş, ancak bu iddialar mahkemeler ve eyalet seçim yetkilileri tarafından reddedilmişti.

Trump'ın 6 Ocak'ta destekçilerine savaşma çağrısı yapmasından sonra Kongre'ye düzenlenen baskında aralarında Kongre binasında görev yapan bir polis memuru da olmak üzere beş kişi hayatını kaybetmişti.

Donald Trump, ABD tarihinde Senato'da azil çağrısıyla iki kere yargılanan ilk başkan olacak. Trump ayrıca görev süresi dolduktan sonra Senato'da yargılanacak ilk başkan.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD'den Türkiye'ye F-16 Desteği - 30 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:50 0:00
XS
SM
MD
LG