Erişilebilirlik

'Demokrasi Nöbeti'nde 'İdam' Talebi


Türkiye’de 15 Temmuz gecesi yapılan darbe girişiminin ardından vatandaşlar ellerinde Türk bayraklarıyla kent merkezlerinde sokaklara dökülmeye devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “sokakları boş bırakmayalım” sözüyle birlikte başlayan ve meydanlarda “demokrasi nöbeti” olarak adlandırılan süreçte darbe girişimcileri için idam talebi giderek daha yüksek sesle dile getiriliyor.

Türkiye’de “demokrasi nöbeti” olarak adlandırılan bu süreçte, genellikle akşam saat 19.00’dan itibaren kalabalıklar meydanlarda buluşuluyor.

Kızılay'da Kalabalıklar Toplanmaya Devam Ediyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:21 0:00

Fethullah Gülen Cemaati’ne bağlı gruplarca düzenlendiği açıklanan darbe girişimine TBMM’de sadece iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi değil muhalefet partileri CHP, MHP ve HDP de tepki göstermişti.

Ancak Cumartesi günü TBMM önünde ve dün gece Ankara’da Kızılay Meydanı’nda toplanan kitleye Başbakan Binali Yıldırım’ın hitap etmesi, ortaya seçim mitingine benzer bir tablo çıkardı.

Diğer illerde de Adalet ve Kalkınma Partisi teşkilatlarının çağrısıyla kalabalıklar meydanlarda toplanıyor ve partili milletvekilleri konuşmalar yapıyor.

Ankara’da Kızılay Meydanı, İzmir’de Konak Meydanı ve İstanbul’da Taksim Meydanı gibi ana merkezlerde İstiklal Marşı’nın yanı sıra Mehteran Marşı çalınıyor. Gösterilerin yapıldığı meydanlara Türk Kızılayı’nın vatandaşlar için kumanya ve içecek dağıttığı çadırlar da kuruldu.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 13 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:19 0:00
XS
SM
MD
LG