Erişilebilirlik

Demirtaş'tan Sert Sözler


Selahattin Demirtaş

HDP’nin Diyarbakır İl Kongresinde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, ”Şehirleri yakanın da yıkanın da Allah belasını versin, hesap sormayanın da Allah belasını versin” diye konuştu. Demirtaş, sivil Cuma namazı nedeniyle hakkında fezleke hazırlanmasına da tepki gösterdi

Kongreden önce, polisin bazı pankartlara el koymak istemesi gerginliğe neden oldu. Tartışmanın ardından polis pankartlara el koyarak salondan çıkardı. Saygı duruşu ve marşlarla başlayan kongrede, il yönetiminin ardından Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş söz aldı.

Demirtaş, önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün Diyarbakır’daki konuşmasında ‘Bunlar Zerdüşt’ sözlerine yanıt verdi. Zerdüştlüğün eski bir inanış olduğunu belirten Demirtaş, “Son 300 yıldır insan hakları belgeleri, AB insanlar hakları sözleşmesi, BM sözleşmeleri imzalanmış hayata geçmiş. Türkiye Cumhuriyeti’nin darbe anayasasına bile o madde konulmuş; inanç özgürlüğü yani insanların inançlarına karışamazsın yani o kulla Allah arasındadır. Bu ülkenin yüzde 52 oy almış ve cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturmuş zatın söylediklerine bakın, önce diyor ki yalanın büyüğü, bakın ‘biz yaratılanı yaradan ötürü severiz asla biz milliyetçilik, etnik, dinsel milliyetçilik yapmayız. Buraya kadar güzel ama hemen arkasından; ‘Ey Diyarbakır halkı bunlar Zerdüşt’tür’diyor. Hani yaratılanı yaratandan ötürü seviyordun. Zerdüştlük kadim bir inançtır, o dine inananlar da var. sen nasıl bir yalancısın ayrımcısın, insanların dininden inancından dolayı meydanlarda nasıl yuhalatırsın” dedi.

PKK’nın şehir örgütlenmesine yönelik şehir merkezlerindeki operasyon ve çatışmalara da değinen Demirtaş, olayların sorumlularından hesap sorulmasını istedi. Demirtaş, şöyle konuştu: “Şehirleri yakanın da yıkanın da Allah belasını versin, hesap sormayanın da Allah belasını versin. Kim bu şehirlerimizi yakıp yıkmışsa, kim emri vermişse Allah belasını versin. Aylarca Diyarbakır halkı Sur’un kimler tarafında yıkıldığını gözleriyle gördü. O tanklarla toplarla Sur Cizre’yi Silopi’yi nasıl yıktığınızı herkesten saklayabilirsiniz ama Diyarbakır halkının gözüne baka baka söylemeyin. Bir yerde silahlı biri varsa devlet operasyon yapabilir, müdahale edebilir kanunu var kitabı var. Ama bir şehrin tamamını tankla topla yıkamazsınız. 500 bin insanı göç ettirdiler. Sivil şehirleri bu şekilde yakmak yıkmak savaş suçudur. Bosna’da Miloseviç bunun için ceza aldı. Böyle katliam yapıp şehirleri yakıp yıktılar UCM’de yargılanıp ceza aldılar. Bunlar da alacak. Şehirleri yakıp yıkanlardan hesap soracağız. Nasıl aymazlık utanmazlıktır. Haddinizi bilin” şeklinde konuştu.

Demirtaş'tan Sert Sözler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:11:35 0:00

Demirtaş, dokunulmazlıklarının kaldırılmasına neden olan hakkındaki fezlekelerden birini de göstererek, Diyarbakır’da kılınan sivil Cuma namazının soruşturma konusu olduğunu söyledi. Çözüm sürecindeki çabalarının sonucunun bu fezlekeler olduğuna savunan Demirtaş, “Artık bu tarih değişsin diye herkes elini taşın altına soktu, başta Sayın Öcalan olmak üzere. Herkes barış sürecini canı gönülden destekledi. Hepimiz böylesi bir sürecin içinde oldu destekçisi olduk.30 defadan fazla İmralı’ya, Kandil’e gittik 50 defa Ankara’da görüşme yaptık. Toplumun çoğunun haberi yok. CHP’liler MHP’liler bize sadece hakarete ederken, biz ülkenin barışı için elimizden gelen her şeyi yaptık. Ne oldu bütün çabalarımıza karşı 500’tane fezleke geldi. Barış isteyenin hakkı budur, çözüm isteyenin hakkı budur. O fezlekelerden biri burada, utanç verici bir şey. Yenişehir ilçesi Sümerpark ortak yaşam alanında sözde sivil Cuma namazı kılma fezlekenin konusu bu. Benim ve hocamız Nimettulah Erdoğmuş hakkında fezleke. Savcı hutbesini buraya almış vaazini buraya almış siz misiniz Cuma namazında barış, çözüm, isteyen örgüt propagandasından fezleke hazırlamış sözde Cuma namazı diyor. Bizim namazın sözde mi özde mi olduğuna sen mi karar vereceksin. Bu nasıl had bilmezlik; haşa kendini neyin yerine koymuş. Şimdi sen bizi çağıracaksın bizi yargılayacaksın öyle mi? Hadi bakalım kim kimi yargılayacak göreceksin, burada bir söylemişiz sen bizi çağırırsan 10 söyleyeceğiz. Gelip senden özür dileyecek halimiz yok. Yürekli bir savcıysan iktidarın etrafında milletin parasını çalmaktan domuza dönenlerin peşine düş. Sen niye bizim peşimize düşüyorsun” diye konuştu.

Demirtaş, milletvekilleri ve belediye başkanlarına yönelik operasyon olacağını ifade ederek, partililerin buna hazırlıklı olmasını istedi. Demirtaş, “Buna hazır olmalıyız, direnişi her adımda büyüterek buna cevap vermeliyiz. Korkarak, sinerek, geri adım atarak değil. Bedel ödemeden özgürlük kazanılamaz. Bizde bunu görmeleri lazım ki bunu durduralım. Başka türlü faşizmi durduramayız” dedi.

Bu arada HDP, 5 Haziran 2015’te bombalı saldırıya sahne olan seçim mitinginden sonra Diyarbakır’da ilk mitingini düzenleyecek. Demirtaş, saldırının yıldönümünde düzenlenecek mitinge katılım çağrısı yaptı.

Demirtaş sözlerini Türkiye İsrail ilişkileriyle bitirdi. Türkiye’nin gizliden İsrail’le anlaştığını belirten Demirtaş, “İsrail ile ilgili hatırlatmama gerek yok, kan kustular. Mavi Marmara meselesi, Gazze’nin ablukası meselesi, Kudüs meselesi…Neydi o Rabia işareti. Bitti, İsrail’le anlaştılar. Yahudi lobisiyle anlaştılar. İsrail’in bütün şartlarını kabul ettiler. Ağzından Gazze’yi duyan var mı? Yok hani gidiyordun Gazze’ye, hani demişti bizzat gideceğim ablukayı kaldıracağım. Mavi Marmara hesabını sormazsam hesabısın sorun, İsrail özür dilemeden tazminat ödemeden İsrail’le görüşmeyiz. Ne oldu? Görüşün görüşmeyin demiyoruz. Ama bu nasıl kıvraklıktır? Atı alan saraya gitti, siti sattı. Gazze’nin arkasındayız diye sizi uyutup Yahudi lobisiyle anlaşma yaptı. İslamcı yazarlar ne oldu? niye sesiniz çıkmıyor”dedi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 13 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:19 0:00
XS
SM
MD
LG