Erişilebilirlik

Demirtaş’tan Sur’a Yürüme Çağrısı


Sokağa çıkma yasağı ve operasyonların sürdüğü Diyarbakır’ın Sur İlçesi'ndeki Dicle Fırat Kültür Merkezi'nde süren eyleme katılan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, eylem öncesi bir basın toplantısı düzenledi.

DTK Eş Başkanları Hatip Dicle ve Selma Irmak ile DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek’le birlikte oturma eylemine katılan Demirtaş, Sur’daki sokağa çıkma yasağı ve operasyonların 90’ncı güne girdiğini hatırlatarak, Suriçi'nde kapsamlı, büyük sonuçları ve yıkımı itibariyle ağır olan bir askeri operasyon yürütüldüğünü söyledi. Demirtaş, “Biz şu anda Sur'un başka bir mahallesindeyiz, 100 metre ileride çatışmalar, operasyonlar devam ediyor. Süreç başladığı günden bu yana demokratik siyaset kurumları olarak çatışmaların büyümemesi, yıkımın ve ölümlerin artmaması için Ankara'da hükümet nezdinde, Diyarbakır'da yerel düzeyde, yüzlerle ifade edebileceğimiz görüşmeler yapıldı, diyaloglar kuruldu. Maalesef çabalarımız ve girişimlerimizden kalıcı sonuç vermedi. Hali hazırda AKP'nin dayattığı anlayış nedeniyle Sur'da yüzlerce insan yaşamını yitirmiş durumda. Ölümleri maalesef önleyemedik, durduramadık. Geldiğimiz noktada tek bir ölüm daha olmasın diye zaten Suriçi'nde harabeye dönmüş durumda bir çağrı yaptık abluka kaldırılsın çatışmalar dursun dedik," dedi.

Demirtaş’tan Sur’a Yürüme Çağrısı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:52 0:00Yaptıkları temaslarda sokağa çıkma yasağı ve ablukanın bugün kalkması halinde yarın hendek-barikat sorununun olmayacağı aşamasına geldiklerini anlatan Demirtaş, "Bunu yapmamıza rağmen ablukanın kalkmasına izin verilmiyor, illa o bölgede bulunan insanların hepsinin katledilmesi isteniyor. Biz bu gidişata dair asla hiçbir zaman rıza göstermedik, Diyarbakır halkı da İstanbul ve Avrupa'da yaşayanlar da asla rıza göstermedi. Diyarbakır'da, 90 gündür her gün Sur'da operasyonların durması için eylemler ve protestolar var," dedi.

Diyarbakırlılar’ı Çarşamba gününden itibaren Sur’a yürümeye çağıran Demirtaş, "AKP hükümeti aklını yitirmiş olabilir, karşılaştığı sorunları diyalog ve müzakere ile çözüm yetisini yitirmiş olabilir ama bugün Sur'da yaşatılanların sadece artık AKP'ye zarar vermediğini bütün Türkiye'nin görmesi lazım. Bu tür katliamlar, toplu ölümler tarihe not düşer ve kırılmalara yol açar. ‘İlla katledeceğim’, ‘Şehri yıka yıka dümdüz edeceğiz’ mantığını kimse içine sindirmiyor. Biz bunu durdurmak istiyoruz. Aileler burada günlerdir çözüm için nöbet tutuyorlar. Biz de artık çözüm nöbeti için buradayız. Buradan abluka kalkmalı, çatışmalar, ölümler durmalı. Ne güvenlik görevlisi, ne sivil, ne kadın ve ne de çocuk ölmesine izin vermeyeceğiz. Hiçbir zaman buna onayımız olmadı. Üç aydır şehrin ortasında 24 saat bir savaş yürütülmesini olağan bir durum olarak görmüyoruz. Tüm Diyarbakır halkı Sur'daki ablukanın kalkması için ayakta olmalıdır. Çarşamba saat 16.00'da herkes bulunduğu yerden Sur'a doğru yürümelidir, mahalle ve ilçelerden. Bu demokratik bir haktır. Tek bir insanın canına, malına zarar vermeden zarar gelmesine müsamaha etmeden bu demokratik hakkımızı kullanacağız. Biz Sur içinde çatışmaların bitmesini istiyoruz. Sadece ablukanın kalkması yeterlidir. Halkın duyarlılığına saygı duyulmalıdır. Bir halk şehri yakılıp, yıkılırken sessiz olamaz. Halkın üzgün olmasını bir teslimiyet şeklinde okuyanlar yanılıyorlar. Biz savaşa asla teslim olmadık, olmayacağız. Biz herkes için özgürlük ve adalet istiyoruz. Bize dayatılan savaş politikalarına ancak böyle durdurabiliriz” şeklinde konuştu. Demirtaş, ailelerle birlikte soruna çözüm bulunana oturma eylemi yapacaklarını sözlerine ekledi.


HDP Hakkari Milletvekili ve DTK Eş Başkanı Selma Irmak ise, ablukanın kalkması halinde barikat ve hendeklerin de kalkacağını söyleyerek, “Devlet güçleri ve özel birlikleri ‘Buna izin vermeyeceğiz’ diyor. ‘İlla biz bunları öldüreceğiz, katledeceğiz’ diyor. Biz de bu abluka ve kuşatma kalkıncaya kadar geri adım atmayacağız. Kuşatma kalkana kadar direnişimiz sürecek. Bu abluka ve kuşatmayı kaldırın bir insan dahi ölmesin,” dedi.

Sur’da 90’ncı gününe giren sokağa çıkma yasağı ve operasyonlarda bugüne kadar Genelkurmay Başkanlı’ğının verilerine göre, 1’i korucu, 63 polis ve asker yaşamını yitirdi. 240 YDGH militanı ile bir sivil de hayatını kaybetti. STK’lara göre ise 32 sivil çatışmalarda öldürüldü.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 2 Temmuz-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:03 0:00
XS
SM
MD
LG