Erişilebilirlik

Demirtaş’ın 81 Kentte Eylem Çağrısına Soruşturma


Demirtaş’ın 81 Kentte Eylem Çağrısına Soruşturma
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:07:16 0:00

Diyarbakır Büyükşehir belediye binasındaki aramaların sona ermesine rağmen, polisin güvenlik önlemleri sürüyor. Belediye binasını ablukaya alan polis, girişlere kontrollü izin veriyor. Bugün de kalabalık bir grup belediye çevresinde toplanarak gösteri yapmak istedi. Ancak polis yine izin vermedi.

Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da bugün Diyarbakır’daydı. Demirtaş, belediyeyi ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldı. Belediye çıkışında toplanan kalabalığa hitap eden Demirtaş, belediye başkanlarının gözaltına alınmasına tepki gösterdi. Demirtaş, belediye başkanlarının hırsızlık yapması durumunda, önce kendileri tarafından cezalandırılacaklarını belirterek, “Bu yaşananları sıradan bir durum gibi kabul etmeyeceğiz. Hiç kimsenin adalet karşısında suç işleme özgürlüğü yok. İster Cumhurbaşkanı olsun ister sıradan yurttaş. Fark etmez. Hiçbirimizin suç işleme özgürlüğü yok ama adil yargılama olmalı ki karşımızda, bizler de gönül rahatlığıyla yargılanmayı kabul edelim. Bizim karşı olduğumuz yargılanma değil, ortadan yargı diye bir şey yok. AKP'nin hukuk komisyonu beni niye yargılıyor. Böyle bir savcıya ifade vermek zorunda mıyız? Saray'ın perspektifi ile hareket eden savcılara karşıyız biz. Belediye eş başkanlarımız gerçekten hırsızlık yapmışsa önce biz cezalandırırız. Yine şunu açık söyleyeyim. Belediye başkanlarımız, Kışanak ve Anlı başta olmak üzere her dönem imkanlarını barış için seferber ettiler. Kimse belediyelerimizi silaha, teröre, şiddete destek veriyor diye suçlayamaz,” dedi.

Belediye başkanlarının teröre destek verdiği iddialarına de karşı çıkan Demirtaş, “Teröre destek veren arıyorsanız Ankara'ya bakın, İstanbul'a bakın. Topbaş'a bakın, Gökçek'e bakın teröre destek için. Gülen cemaatine İstanbul'un Ankara'nın yarısını verenlere bakın. Müfettişler kaç gündür şuradan çıkmadılar. Bir kuruşun buradan çıktığını ispatlayın görelim. Bunların hepsi yalandır. Böyle bir şey yok. Belediyeleri terör üssü haline getirmişler de el koyuyorlarmış. Ya sizden daha büyük terör yok. IŞİD’i besleyen siz, Nusra’yı besleyen sizsiniz. Kamyon kamyon silahlar gönderen sizsiniz,” diye konuştu.

81 ilde eylem yapılması çağrısı yapan Demirtaş, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Sizler şiddeti körüklediniz. Siyasetin önünü tıkadınız. Halkın siyasete demokratik siyasete olan inancını zayıflattınız. Şimdi avukatlarımızla hukuken sonuç almak istiyoruz yollar kapalı. Avukat itiraz edemiyor. 5 gün boyunca görüşme yasağı var. ‘Miting yapalım, protesto yapalım’ diyoruz tabloyu görüyorsunuz. Siyasetin yolunu açmazsanız siz şiddeti kendi elinizle teşvik etmiş olursunuz. Bizim kendimizi bu kadar paralamamızın nedeni siyaset yolları açıktır diye bunu gösterebilmek içindir. Bunu kapatan sizsiniz. Arkadaşlarımız yetkililerle görüşsünler. Biz ne buradaki esnaf kardeşlerimizi rahatsız etmek isteriz ne de trafiği kapatmak isteriz. Protesto hakkımızı kullanmak isteriz. Burada Şemsa Allak Park’ı var. Valilik açsın orayı günün belli saatleri orada gösteri yapılsın, protesto yapılsın. Ve buradaki esnaf halkımızdan da ricamızdır. Kimseye zarar gelmesini istemeyiz. Ama bize karşı ‘ya boyun eğeceksiniz ya boyun eğdirteceğiz’ denilirse kusura bakmayın kellemiz gidebilir, ama dimdik ayakta durmaya devam ederiz. Asla zulme hukuksuzluğa boyun eğmeyiz. Barışçıl demokratik çerçevede halkımız görevini yapacaklar. Burada parkta kitlemiz gelsin belediyesine sahip çıksın. Bunlar suç işliyor diye elinde copu var diye saraydan parmak sallıyor diye boyun mu eğeceğiz? 81 ilde kim hangi güçle sokağa çıkabiliyorsa bütün arkadaşlarımız çıkacaklar. Geri adım atmak yok.”

Demirtaş'a soruşturma

Demirtaş'ın bu açıklaması sonrasında, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı.

Konuyla ilgili açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığımızca HDP Milletvekili Selahattin Demirtaş hakkında bugün yaptığı konuşmaları nedeniyle 'halkı kanunlara uymamaya tahrik, Türkiye Cumhuriyeti Devletini ve Devletin yargı organlarını alenen aşağılama, Cumhurbaşkanına Hakaret, Suç ve Suçluyu övme' suçlarından soruşturma başlatılmıştır."

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Enflasyonu Düşürme Yasasını İmzaladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:36 0:00
XS
SM
MD
LG