Erişilebilirlik

2018'de ABD Dış Politikasına 'Önce Amerika' Damgasını Vurdu


2018'de ABD Dış Politikasına 'Önce Amerika' Damgasını Vurdu
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:44 0:00

Mike Pompeo, eski Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’dan sonra bakanlığı devralırken, dışişlerinin eski havasına kavuşmasını sağlama ve Başkan’ın “Önce Amerika” politikasına uygun siyaset izleme sözü verdi.

Bu çerçevede de son derece kuşkulu durumdaki Avrupa ülkelerine İkinci Dünya Savaşı sonrası düzenin hem Amerika’yı hem de Avrupa’yı başarısızlığa uğrattığını Pompeo şu sözlerle anlattı: “Anlaşmalar ihlal edildiğinde, ihlal edenler sonuçlarına katlanmak zorundadır. O durumda anlaşmalar düzeltilmeli ya da iptal edilmelidir. Kelimelerin bir anlamı olmalı.”

Sonuç olarak da Trump yönetiminde Amerika, İran nükleer anlaşması ve Paris İklim Anlaşması’ndan çekildi.

Başkan Trump ayrıca üst düzey bürokrat isimleri de değiştirdi. Bazı uzmanlara göre Trump bunu yaparak arkasında duracak ve çevresinde ona bağlı daha sağlam bir ekip oluşturdu.

Trump’ın Kuzey Kore Lideri Kim Jong Un’la Singapur’da gerçekleştirdiği zirve, ortaya çok sağlam sonuçlar çıkarmadı.

Ancak Kim’le yürütülen diplomasinin aksine, Trump’ın Temmuz ayında Rusya lideri Vladimir Putin’le biraraya gelmesi çok eleştirildi.

Birçok kişi bu görüşmeyi Rusya’nın 2016 seçimlerine müdahale ettiği iddialarına karşı Putin’e karşı bir saygı gösterisi gibi gördü.

Heritage Vakfı'ndan uzman Luke Coffey, Helsinki'de yapılan bu görüşmeyi "Trump başa geldiğinden bu yana dış politika konusunda yapılmış en kötü hareket" olarak niteliyor.

Son haftalardaysa, Washington Post yazarı Cemal Kaşıkçı’nın İstanbul’daki Suudi Başkonsolosluğu’nda öldürülmesi uluslararası kamuoyunda şok etkisi yarattı.

Gazetecinin öldürülmesini kınarken Başkan Trump, Amerika’nın önemli müttefiki Suudi Arabistan’ın yanında olduğunu söyledi. Bazı uzmanlar bunun dünyadaki diğer otoriter liderlere yanlış mesajlar verdiğini söylüyor.

Çin’le ilgili olarak da gözlemciler önümüzdeki yıl Amerika’yla Çin’in Güney Çin Denizi ya da siber güvenlik konularında bir şekilde karşı karşıya gelmesini bekliyorlar.

İki ülke arasında son zamanlarda ciddi bir ticari savaş var.

XS
SM
MD
LG