Erişilebilirlik

DC Film Festivali 25'inci Yılını Kutladı


DC Film Festivali 25'inci Yılını Kutladı

Her yıl başkent Washington'da düzenlenen film festivali yaklaşık 20 ülkeden tanınmış ve tanınmamış yönetmenlerin 100’den fazla filmini sinemaseverlerle buluşturur. Filmfest DC Amerika'daki film festivallerinin en büyüğü değilse de festival kendine özgü olmasıyla biliniyor. Festival bu yıl 7-17 Nisan arasında yapıldı ve her zamanki gibi büyük ilgi gördü.

Flamenco Flamenco adlı filmde İspanyol yönetmen Carlos Saura izleyiciye hareket, ışık ve ses dünyasının kapılarını açarak İspanyol dansının geleneksel ve modern formunu yansıtıyor. Saura'nın filmi başkentteki festivale katılan yapımlardan sadece biri.


Çin yapımı Aftershock, Çin tarihinin son 30 yılını anlatıyor.

Film bilinen tarihin en şiddetli iki deprem felaketi çevresinde gelişiyor. Halkın acısını ve yapmak zorunda kaldıkları tercihleri anlatıyor.

Bir anne enkaz altında kalan kızı ve oğlundan biri arasında tercih yapmak zorunda kalıyor.

Aftershock Çin'de yapılmış en başarılı filmlerden biri. Ancak Washington'da ilk kez gösterime giriyor.

Festival 25'inci yıldönümünü tarihi Lincoln Tiyatrosu'ndan kutladı. DC dışında yaşayanlar bu festivali bilmeyebilir. Bunun büyük de bir nedeni var.

Diğer büyük film fesivallerinin aksine Filmfest DC film dağıtımı üzerine yoğunlaşmıyor. Festivalin amacı izleyiciyi eğlendirmek ve eğitmek. Şirin Garib anlatıyor:

Washington DC bir başkent. Hayat burada çok kozmopolitan. Dünyanın her yerinden gelenler var. Büyükelçilikler var. Nereden ne film getirirsek getirelim izleyici bulacaktır.

Bu yıl festivale katılan 80 filmin çoğu hali hazırda uluslararası takdir toplamış ve Oscar'a aday olabilecek filmler. Bunlardan biri de Ali Samadi Ahadi'nin The Green Wave adlı yapımı.

The Green Wave animasyon ve belgesel görüntüyü sentezleyerek İran'daki 2009 gösterilerini anlatıyor.

İngiliz komedi filmi Drummond Will hayatın absürdlüğüyle dalga geçiyor. Filmde babaları ölen iki erkek kardeş miras işleriyle uğraşırken eski bir aile dostunun para çalmaya çalıştığını keşfediyor.

Kardeşler babalarının geçmişini araştırıken birçok sürprizle karşılaşıyor.

Yapımcı Tobias Tobell filmini tanıtmak için ilk kez DC'ye gelenlerden. Tobias festivalin filminin tanınmasında yardımcı olduğunu söylüyor:

"İyi eleştiriler almak filmin daha fazla festival tarafından kabul edilmesine yarıyor. Ne kadar çok festivale katılırsak dağıtım şansımız da o kadar artıyor."

Filmfest DC her yıl 25 bin izleyiciye ulaşıyor. Bunların çoğu yerli izleyici ve turistler. Festivali düzenleyen ekipiten Şirin Garib şunları söylüyor:

"Ekonomik açıdan da etkisi büyük. Kente ziyarete gelenler akşamları dışarı çıkınca sinemaya da gitmek istiyor. Bu açıdan festival çok yarar getiriyor. Üstelik ekonominin kötü olduğu şu günlerde insanların maddi gücü bu tür eğlenceye yetebiliyor."

Festivale katılan fimler kültürel özellikleri, derinlikleri ve güzellikleriyle takdiri hakediyor.


XS
SM
MD
LG