Erişilebilirlik

Davutoğlu: 'Haydutluğa ve Korsanlığa Eşdeğer'


BM Güvenlik Konseyi, İsrail’in deniz operasyonunu görüşmek üzere olağanüstü toplandı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Güvenlik Konseyi'nde Türkiye'nin görüşlerini dile getirdi.

Konuşmasında İsrail'in özür dilemesini isteyen Davutoğlu, İsrail'in orantısız güç kullandığını ve uluslararası hukuku ihlal ettiğini söyledi.

New York’a Güney Amerika ziyaretini bölerek gelen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İsrail donanmasının hareketinin “haydutluk ve korsanlığa eşdeğer” olduğunu söyledi.

Davutoğlu, yapılanların “devlet tarafından işlenmiş cinayet olduğunu, hiçbir bahane kabul edilemeyeceğini, hiçbir şekilde haklı çıkarılamayacağını” söyledi. Ahmet Davutoğlu, böylesi yol izleyen bir devletin, uluslararası toplumun saygın bir üyesi olarak meşruiyetini de yitireceğini savundu.

“Meşru savunma hakkını kullanma” gerekçesinin İsrail’i haklı çıkaramayacağını belirten Davutoğlu, bu ülkenin kuvvet kullanarak müdahalede bulunmasını “uygunsuz ve orantısız” olarak niteledi. Dışişleri Bakanı Davutoğlu ayrıca, yardım gemilerindeki protestocuların davranışlarının, İsrail’in uluslararası hukuk yükümlülüklerini yerine getirmeme hakkı vermediğini söyledi.

Ahmet Davutoğlu, “İnsani yardım götürmeye ‘hasmane tutum’, yardım görevlilerine de ‘savaşçı’ muamelesi yapılması, bölgesel ve küresel barışa zarar veren tehlikeli bir ruh halidir,” diye konuştu. İsrail’in tavrının yasal ya da meşru sayılamayacağını savunan Davutoğlu, böyle bir davranışı meşru saymaya çalışmanın da sonuç vermeyeceğini belirtti.

Güvenlik Konseyi’nin açık oturumunda üyeler şiddet olaylarını kınadı ve olayların soruşturulması talebinde bulundu. Üyeler ayrıca İsrail’in gözaltına aldığı 32 ülke vatandaşını derhal serbest bırakması çağrısı yaptı. Açık oturumun ardından, alınacak tavır konusunda gizli oturuma geçildi.

Konsey üyelerinin neredeyse tamamı, Gazze’ye 2007 yılından bu yana uygulanan ablukanın kaldırılması çağrısında bulundu. İsrail ve Mısır tarafından uygulanan abluka, Hamas’ın bir buçuk milyon Filistinlinin yaşadığı Gazze’yi ele geçirmesinin ardından başlatılmıştı.

İsrail’in Birleşmiş Milletler büyükelçi yardımcısı Daniel Carmon, Gazze’de insani kriz yaşanmadığını öne sürdü. Yardım gemilerinde can kayıpları yaşanmasından dolayı üzgün olduğunu söyleyen Carmon, gemideki protesto eylemcilerini kınadı ve bu kişilerin insani yardım götürme değil, siyasi söylem amacında olduğunu, gemilere giren İsrail askerlerini linç etmeye çalıştıklarını, bıçak ve sopalarla saldırdıklarını iddia etti.

İsrail’in Birleşmiş Milletler büyükelçisi, gemilerdeki kişilerin “iyi niyet elçisi olmadığını,” insani yardım adı altında nefret mesajları taşıdıklarını ve şiddeti teşvik ettiklerini de öne sürdü.

İsrail’in müttefiki olan Amerika, şiddet olaylarından dolayı rahatsızlık duyduğunu ve can kayıpları yaşanmasından üzgün olduğunu açıkladı. Ancak Amerika’nın Birleşmiş Milletler daimi temsilci yardımcısı Alejandro Wolff gemilerdeki protestocuları da eleştirdi, Gazze’ye yardım götürmenin başka mekanizmaları da olduğunu savundu. Amerikalı temsilci, mevcut koşullar altında Gazze’ye denizden doğrudan yardım götürmenin ne uygun, ne de sorumlu bir davranış olduğunu belirtti.

Afrika’da temaslarda bulunan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon da, şiddet olaylarını kınarken, olayların nasıl geliştiği konusunda kapsamlı bir soruşturma açılması çağrısında bulundu.

XS
SM
MD
LG