Erişilebilirlik

Davutoğlu’nun BM Gündemi ‘Suriyeli Mülteciler’


Başbakan Ahmet Davutoğlu BM 70. Genel Kurulu'na katılmak için Cuma günü New York’a geliyor. Davutoğlu’nun 70. BM Genel Kurulu sırasında yapacağı ikili temaslarda ağırlıklı olarak Suriyeli mülteciler konusuna yer vermesi bekleniyor.

Davutoğlu ile birlikte New York’a gelecek Türk heyetinde Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu dahil bazı bakanların da bulunacağı bildiriliyor. 1 Kasım seçimlerine hazırlanan Türkiye’de kampanya çalışmalarını sürdüren Davutoğlu’nun New York programında önemli ikili temaslar yer alıyor.

BM Genel Kurulu’nda Konuşacak

BM Genel Kurulu’nda 30 Eylül Çarşamba günü konuşması beklenen Başbakan Davutoğlu’nun Suriyeli mülteciler konusunda dünya ülkelerine daha somut adımlar atmaları konusunda çağrıda bulunması, ayrıca terörle mücadele konusunda uluslararası mücadelenin önemini vurgulaması bekleniyor. Yaklaşık iki milyon Suriyeli mülteciye kucak açan Türkiye, büyük bir yük üstlenmiş durumda. Türk yetkililere göre Türkiye bugüne kadar Suriyeli mülteciler için 7,6 milyar dolar harcadı. Türkiye’ye mülteciler için yapılan yardım miktarı ise 418 milyon dolar. Terörle mücadele konusunda da Türkiye sık sık eleştirilere hedef oluyor. Amerika dahil birçok ülke Türkiye’den sınır kontrollarını sıkılaştırmasını ve yabancı savaşçıların geçişini kesmesini istiyor. Türkiye bu konuda aldığı önlemleri arttırdı.

New York Programı Yoğun

Başbakanlık kaynaklarından elde edilen bilgiye göre, Davutoğlu’nu New York’ta yoğun bir program bekliyor. Davutoğlu, çeşitli ülkelerin devlet başkanları ve başbakanları ile ikili görüşmeler gerçekleştirecek. Davutoğlu’nun New York ziyareti ve 70. BM Genel Kurulu çalışmaları taslak programının hazırlandığı, ancak taslak programda yer almayan sürpriz görüşmeler de gerçekleşebileceği belirtildi.

Cuma günü New York’ta olması beklenen Başbakan Davutoğlu akşam TÜRKEN Vakfı'nda verilecek yemeğe katılacak. Davutoğlu, aynı gün Ergün Nuhut'un "Gelibolu Bir Milletin Diriliş Destanı" adlı üç boyutlu fotoğraf sergisinin açılışını yapacak.

Angela Merkel – Davutoğlu Zirvesi

Davutoğlu, Cumartesi günü BM'de Kalkınma Zirvesi'nin oturumlarından birine Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall ile eş başkanlık yapacak. Oturumlar sırasında çeşitli ikili görüşmeler de yapacağı belirtilen Davutoğlu’nun Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir araya geleceği belirtildi. Davutoğlu’nun Angela Merkel ile yapacağı görüşmede, temel konunun Suriyeli mülteciler olması bekleniyor. Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier geçtiğimiz günlerde Ankara’da temaslar yaptı. Steinmeier’in temaslarında da Suriyeli mülteciler konusunun ağırlıklı olarak ele alındığı bildiriliyor. Avrupa ülkeleri genel olarak mültecilerin Türkiye’de tutulmasını ve Türkiye’ye yardım yapılmasından yana tavır sergiliyor.

Türk Vatandaşlarıyla Bayramlaşma

Davutoğlu, Pazar günü BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Ürdün Kralı Abdullah, Belçika Başbakanı Yves Leterme ile ikili görüşmeler yapacak. Kalkınma Zirvesi'nin Genel Kurul oturumunda bir konuşma yapacak olan Başbakan Davutoğlu, Pazar akşamı ABD'deki çeşitli sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve ABD’de yaşayan Türk vatandaşlarıyla görüşüp, bayramlaşacak. Amerika’nın çeşitli bölgelerinde 500 binden fazla Türk yaşıyor. Bunların önemli bir bölümü de New York New Jersey bölgesinde bulunuyor.

Obama’nın Resepsiyonuna Katılacak

Ahmet Davutoğlu, Pazartesi günü BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon'un BM Genel Kurulu çalışmalarına katılan heyet başkanlarının onuruna vereceği yemeğe ve Başkan Barack Obama’nın vereceği resepsiyona katılacak. Başbakan Davutoğlu, aynı gün BM’de bir de basın toplantısı düzenleyecek.Davutoğlu Cumartesi günü ayrıca Gürcistan Başbakanı Irakli Garibaşvili ile de görüşecek.

Yatırımcılarla Görüşecek

Başbakan Davutoğlu, Salı günü Başkan Barack Obama'nın ev sahipliğinde düzenlenecek "BM Barışı Koruma Operasyonları Zirvesi" ne katılacak. Davutoğlu’nun zirvede bir konuşma yapması bekleniyor. Davutoğlu, aynı gün AB Konsey başkanı Donald Tusk ve İsveç Başbakanı Stefan Löfven ile ikili görüşmeler gerçekleştirecek. Davutoğlu, ABD’li çeşitli yatırım gruplarının temsilcileriyle bir araya gelecek. DEİK'in düzenlediği Türkiye Yatırım Konferansı'nda da Amerikalı ve Türk iş adamlarına hitaben bir konuşma yapacak.

Amerikalı İşadamlarına Hitap Edecek

Başbakan Davutoğlu, New York'taki temaslarının son gününde BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile 2016 yılında Türkiye'nin ev sahipliğinde düzenlenecek olan "Dünya İnsani Zirvesi" tanıtım etkinliğini yapacak. Davutoğlu aynı gün Filistin bayrağının BM binasında ilk kez göndere çekilmesi için düzenlenecek törene katılacak. Tunus Başbakanı Habib el-Sid ve KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile görüşecek olan Başbakan Davutoğlu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)'un ABD Ticaret Odası’yla düzenleyeceği ortak toplantıda iki ülkenin iş adamlarına hitap edecek.

BM’de Öncelik ‘Suriyeli Mülteciler’

Türkiye’de Show TV’nin canlı yayınına katılarak gazetecilerin çeşitli sorularını yanıtlayan Başbakan Davutoğlu, "BM Genel Kurul Toplantısı'na gittiğimizde, konuşmamın ana odağını Suriyeli sığınmacılar oluşturacak. BM Genel Kurulu gündemine bunu aldırdık. Gündemde bunu konuşacağız. BM Genel Kurulu Toplantısı'na gittiğimizde, konuşmamın ana odağını bu oluşturacak‘’ diye konuştu ve New York ziyaretinde ve BM. 70. Genel Kurulu çalışmaları kapsamında Türkiye’nin önceliğinin Suriyeli mülteciler sorunu olacağını vurguladı.

BM Genel Kurulu’na Yeni Başkan

Birleşmiş Milletler’in 70. Dönem Genel Kurul çalışmaları, 15 Haziran’da genel kurula başkan seçilen Danimarkalı politikacı Mogens Lykketoftliderliğinde yapılıyor. Eylül 2016’ya kadar BM Genel Kurulu’na başkanlık yapacak olan Lykketoft, 2011 yılından buyana Danimarka Parlamentosu Başkanı.Ekonomist olan Lykketoft, görevinden bir yıl süreyle izin aldı. 2002-2005 yılları arasında Danimarka Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanı ve parlamentoda muhalefet lideri olarak görev yaptı. 11 yıl bakanlık yapan Lykketoft, 1981 yılından beri siyasetin içinde.

Yeni Başkan da Mülteci Krizinin Çözümünü İstiyor

15 Eylül’de başlayan Genel Kurul çalışmaları nedeniyle geçtiğimiz günlerde bir basın toplantısı düzenleyen Mogens Lykketoft, mülteci sorununun çözümüne bütün ülkelerin katkıda bulunması gerektiğini söyledi. Uluslararası toplumun çatışımalardan ve şiddetten kaçan kadın, erkek ve çocuklara karşı gözardı edilemeyecek bir sorumluluğu olduğunu belirten Genel Kurul Başkanı, “Bu, İkinci Dünya Savaşı’ndan buyana gördüğümüz en ciddi insani kriz ve kış yaklaşıyor, sorunlar daha da büyüyecek” uyarısında bulundu. “Küresel bir soruna küresel çözümler gerekir” diyen Lykketoft, çok uluslu işbirliği ve küresel liderlik çağrısında bulundu.

XS
SM
MD
LG