Erişilebilirlik

Davutoğlu Tansiyonu Düşürmeye Çalışıyor


Turkey's Prime Minister Ahmet Davutoglu speaks during a news conference in Ankara, Turkey, August 25, 2015. Davutoglu urged Turkey's opposition parties to "assume their responsibilities" on Tuesday and join an interim power-sharing government, saying he w

Başbakan Davutoğlu İngiliz “The Times” gazetesinde yayınlanan makalesinde Türkiye’nin sınırlarını korumak için aldığı önlemlerin devam edeceğini ancak tansiyonu düşürmek için Rusya ve müttefikleriyle işbirliği yapmaya hazır olduklarını belirtti

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin, hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle bir Rus savaş uçağını düşürmesi üzerine Rusya’yla Türkiye arasında tırmanan gerginliği azaltmanın yollarını arıyor.

Davutoğlu, İngiliz “The Times” gazetesinde yayınlanan makalesinde Türkiye’nin sınırlarını korumak için aldığı önlemlerin devam edeceğini ancak tansiyonu düşürmek için Rusya ve müttefikleriyle işbirliği yapmaya hazır olduklarını belirtti.

Davutoğlu ayrıca IŞİD’le mücadelenin Türkiye için öncelikli olduğunu kaydetti.

Rusya’nın savaş uçağının Türkiye tarafından düşürülmesini öfkeyle karşılaması, daha geniş çaplı bir uluslararası çatışma çıkmasına ilişkin kaygıları körükledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin uçağın düşürülmesini dost olarak gördükleri bir ülkenin ihaneti olarak algıladıklarını duyurmuştu. Putin, uçağın düşürülmesinden sonra yaptığı açıklamada “Sırtımızdan bıçaklandık” ifadesini kullanmıştı. Putin ayrıca Rus savaş uçağının rotasını bilen Amerika’nın NATO üyesi Türkiye’yi uyarmış olması gerektiğini söyledi.

Türkiye, yinelenen uyarılara rağmen Rus uçağının Türk hava sahasına girdiğini bildiriyor ancak Eylül ayından bu yana Suriye’de hava operasyonları düzenleyen Rusya, uçağın Türkiye’ye girmediğini iddia ediyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 23 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:57 0:00
XS
SM
MD
LG