Erişilebilirlik

Davutoğlu'ndan Cumhuriyet'e Sert Tepki


Cumhuriyet gazetesinin Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo'nun kapağını yayınlamasını eleştiren Başbakan Davutoğlu basın özgürlüğünün hakaret etme özgürlüğü anlamına gelmediğini söylediBaşbakan Ahmet Davutoğlu, Brüksel’e ziyareti öncesinde, Cumhuriyet Gazetesi ile bazı internet sitelerinde Charlie Hebdo yayınına yer verilmesine sert tepki gösterdi. Davutoğlu, “Basın özgürlüğü hakaret etme özgürlüğü anlamına gelmez. Hele hele bu bizim şahsiyetimizden, kişiliklerimizden çok daha büyük anlam taşıyan ve alemlere rahmet olan bir Peygamber'e, şahsiyete yönelik bir hakaret ise bu basın özgürlüğü değildir” dedi.

Davutoğlu, Paris’teki yürüyüşe katılmış ve Charlie Hebdo’ya yönelik saldırıda hayatını kaybedenler nedeniyle üzüntüsünü dile getirmişti. Ancak Davutoğlu, Charlie Hebdo ile dayanışma amacıyla derginin son sayısını paylaşan Cumhuriyet Gazetesi ile internet sitelerine yönelik sert eleştiriler yöneltti.

Davutoğlu, Brüksel’e gidişi öncesinde havalimanındaki basın toplantısında soruları yanıtladı. Başbakan, “Paris’teki saldırının ardından karikatür tartışması Türkiye’ye yansıdı, mahkeme kararı var. Bu anlamda genel değerlendirme alabilir miyiz?” sorusu üzerine özetle şunları dile getirdi:

“Dünyanın neresinde olursa olsun, hangi gerekçeyle yapılırsa yapılsın terör saldırılarına karşıyız. Bu ülkede, Hz. Peygambere hakaret edilmesine izin vermeyiz, bu çok açık ve net ilkesel tutumdur. Herkes bunu böyle bilmelidir. Bu konu ilgili basın kuruluşları nezdinde de izah edilmiştir. Basın özgürlüğü hakaret etme özgürlüğü anlamına gelmez. Hele hele bu bizim şahsiyetimizden, kişiliklerimizden çok daha büyük anlam taşıyan ve alemlere rahmet olan bir Peygamber'e, şahsiyete yönelik bir hakaret ise bu basın özgürlüğü değildir. Şahsına gelebilecek bir hakareti dahi müsamahayla, sabırla karşılayabilecek olan insanlar, Hazreti Peygamber'e bir hakaret olduğunda, onu, o ölçüde karşılamayacağı açıktır. Hal böyleyken, Türkiye'de bu hassasiyet varken, birileri Hazreti Peygambere hakaret niteliği taşıyan bir karikatürü, görüşü basıyorsa burada bir tahrik vardır.”

Bu sözleriyle Charlie Hebdo karikatürleri için “tahrik” ifadesini kullanması dikkat çeken Davutoğlu, sözlerini şöyle devam ettirdi:

“Eğer böyle bir durum varsa, tahrik varsa, ortaya çıkabilecek her türlü güvenlik problemini önlemek için tedbir alırız. Herhangi bir çatışmayı, gerilimi önlemek için her türlü tedbiri alırız. Geçmişte yaşanan bazı acı olaylar gibi olayların yaşanmasına izin vermeyiz. Bu ülkede insanların Hz. Peygambere olan saygısını biliriz. Birisi tahrik yaparsa her türlü tedbiri alırız.”

Netanyahu’ya yanıt

Bu arada Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İsrail’e yönelik tepkisine de destek verdi. Davutoğlu, “Sayın Cumhurbaşkanı’nın verdiği tepki doğrudur. Nitekim Netanyahu Paris’te yalnızları oynadı. Paris’teki teröristler ne kadar insanlık suçu işledilerse, Gazze’de çocukları katleden, her fırsatta Filistinliyi öldürmeyi doğal fırsat haline getiren bir hükümetin

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

Yorumları oku (1)

Bu forum kapatıldı.
XS
SM
MD
LG