Erişilebilirlik

Davos’ta Ana Gündem Küreselleşme ve İklim Değişikliği


49’uncu Dünya Ekonomik Forumu 22 Ocak’ta İsviçre’nin Davos kasabasında başlıyor. ABD Başkanı Donald Trump, hükümetin kapalı olmasını gerekçe göstererek foruma katılmayacağını açıkladı. Forumda Türkiye’yi üç bakan ve Merkez Bankası başkanının temsil etmesi bekleniyor

İsviçre Alpleri’nin Davos kasabası, her yıl olduğu gibi bu yıl da Dünya Ekonomik Forumu’nun ev sahibi. 3 bin 200’den fazla hükümet ve iş dünyası temsilcisi, akademisyen ve sivil toplum lideri gelecek hafta Davos’ta olacak. Zirvede küreselleşme, iklim değişikliği ve tüm dünyayı ilgilendiren daha birçok mesele ele alınacak.

Katılımcı listesi, dünyanın en güçlüleri, en başarılıları, en iyi girişimcileri ve sarsıcı isimlerinden oluşuyor. Bu isimler yüzlerce oturum ve çalışma atölyesinde kafa yoracakları gibi, ikili görüşmeler ve özel toplantılara da katılacaklar. İnsanlığın en can sıkıcı sorunlarını tartışacaklar, çözümler arayacaklar.

Bu yılki toplantının teması ‘’Küreselleşme 4.0: Dördüncü Sanayi Devrimi Çağında Küresel Yapıyı Şekillendirmek’’ Dördüncü devrimden kasıt yapay zeka ve robotbilimde çığır açan teknolojik gelişmeler.

Dünya Ekonomik Forumu’nun kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Klaus Schwab, küreselleşmenin dördüncü dalgasının insan odaklı olması gerektiğini söylüyor. ‘Dördüncü Sanayi Devrimi’ kitabının yazarı olan Schwab, daha kapsayıcı olması gereken küreselleşmenin şu anki şekliyle sürdürülebilir olmadığı fikrinde.

Klaus Schwab, ‘’Küreselleşme kazananları ve kaybedenleri ortaya çıkardı. Son 24, 25, 30 yılda daha fazla kazançlı çıkan vardı. Ancak artık kaybedenleri, geride bırakılanları düşünme zamanı. İhtiyacımız olan küreselleşmenin ahlaki olarak değerlendirilmesi ya da yeniden değerlendirilmesi’’ diyor

Davos programının konuları çeşitli. Örneğin BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, dünyanın durumunu tartışacak. İklim değişikliği, yoksullukla mücadele ve sürdürülebilir kalkınma gibi konulara değinecek. Ekonomik büyümeyi kapsayıcı hale getirmenin yolları, dünya ticaretine yeni yaklaşımlar için özel oturumlar düzenlenecek. Bilim, sanat ve kültür toplantıları yapılacak.

Dünyanın tüm bölgelerinden liderler de Davos’ta olacak. Ortadoğu, Libya ve Irak’ın devlet başkanlarınca temsil edilecek. İsrail Başbakanı Benyamin

Afrika ülkelerinden 6 ya da 7 liderin de Davos’a gitmesi bekleniyor. Forumu düzenleyenler, yeni Etiyopya başbakanı Abiy Ahmed’in katılımına yoğun ilgi olduğunu belirtiyor. Ahmed, göreve gelmesinin ilk 6 ayında Eritre’yle barışı sağlamıştı.

Forum Başkanı Borge Brende, Başkan Donald Trump katılımını iptal etse de ABD heyetinin gelecek hafta Davos’ta bulunacağını hatırlattı.

Brende, ‘’Başkan Trump’ın, hükümetin kapalı olması nedeniyle Washington’da kalması gerektiğini gayet iyi anlıyoruz. Yine de ABD heyetinin önemli bakanlarıyla burada temsil edilecek olmasından memnunuz’’ dedi.

Brende, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Maliye Bakanı Steve Mnuchin ve Ticaret Bakanı Wilbur Ross’un Davos’a katılımını doğruladı.

Forumda Türkiye'yi ise, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya'nın temsil etmesi bekleniyor.

XS
SM
MD
LG