Erişilebilirlik

Darbe Teşebbüsü Amerika’da Yankısını Sürdürüyor


15 Temmuz darbe teşebbüsü Amerika’da tartışılmaya devam ediyor. Hudson Enstitüsü tarafından organize edilen panelin konusu “Türkiye’deki krizin jeostratejik sonuçları” idi. Panele, Hudson Enstitüsü’nden Craig Kennedy, Eric Brown ve Hillel Fradkin katıldı.

Craig Kennedy, gelinen durumun uzun süre önce başlayan uzun bir sürecin birleşimi olduğunu belirtti. Kennedy, Türkiye’deki krizin etkisini, Avrupa’ya Amerika’dan daha fazla ve daha kısa sürede gösterebileceğini vurguladı. Kennedy, Türkiye ile Avrupa Birliği arasında imzalanan sığınmacı anlaşmasına dikkat çekti, bu konuda Avrupa’nın üzerine düşeni yapmadığını kaydetti. Craig Kennedy, bu krizden sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın aldığı kararlar dikkate alındığında vize serbestisi ve Avrupa Birliği’ne üyelik sürecinin yeniden canlandırılmasının imkansız hale geldiğini kaydetti. Avrupa’nın liberal değerler üzerine kurulduğunu belirten Kennedy, Erdoğan’ın bu değerlerle uzlaşmadığını gösterdiğini söyledi. Durumun daha kötü olacağını kaydeden Kennedy, net bir çözümün de olmadığını vurguladı.

Hillel Fradkin de Türkiye’deki durumu korkutucu ve üzücü olarak niteledi. Fradkin, bu darbe teşebbüsü sonrası süreçte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın büyük ihtimalle anayasa değişikliği projesini gerçekleştireceğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın olağanüstü hal sayesinde çok otoritesi olduğunu kaydeden Fradkin, olağanüstü hal durumunun uzatılabileceğini belirtti. “Yıllarca Türkiye Amerika’nın kritik müttefiki olarak nitelendirildi” diyen Fradkin, bunun artık gerçeklikten öte bir dilek olduğunu belirtti.

“Kritik önemde müttefik olmak için iki kritere ihtiyaç var” diyen Fradkin, bunları yardımcı olmaya istekli olmak ve bunu yapabilecek kapasiteye sahip olmak şeklinde açıkladı.

Fethullah Gülen’in iade tartışmalarına da değinen Hillel Fradkin, “Hukukun üstünlüğünü anlamıyorlar” ifadesini kullandı. Fradkin, eğer yeterli kanıt olursa bunun gerçekleşebileceğini kaydetti.

Panelin konuşmacılarından Eric Brown da Türkiye’nin coğrafi konumunun önemine vurgu yaptı ve “Haritaya bakan biri Türkiye’nin siyasi geleceğinin Basra Körfezi’nden Avrupa’nın orta kesimlerine kadar etkisi olacağını anlar” ifadesini kullandı. Brown, Türkiye’nin yeni süreçte yeniden toparlanabilmesi için devlet mekanizmalarına yatırım yapması gerektiğini söyledi. Brown, Türkiye için “zayıflaşmış devlet, kutuplaşmış toplum” ifadesini kullandı.

Türkiye’deki son durumun aslında Türk Cumhuriyeti’ni yeniden yapılandırmak için bir fırsat olarak nitelendiren Brown, bununla birlikte Ankara’daki siyasi liderlerin bu şekilde düşünmediğinin açık olduğunu söyledi. Brown, sorunun çözümü için Türkiye’deki devlet kurumlarının önemine vurgu yaptı. Eric Brown, Türkiye’de son yaşananların IŞİD’e yönelik mücadeleyi zayıflattığını da kaydetti.

Brown, Türk-Amerikan ittifakının, Türkiye’nin Ortadoğu’da katkı yapabilme kapasitesine ya da kaos ortamıyla dünyanın geri kalanı arasında stratejik bir bariyer olmasına bağlı olduğunu da vurguladı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Giuliani Büyük Jüri Karşısında İfade Verdi - 17 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:44 0:00
XS
SM
MD
LG