Erişilebilirlik

Darbe Girişimi Soruşturmasında Sıra Siyasette mi?


15 Temmuz Darbe Girişimi ardından “Fethullahçı Terör Örgütü / Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY)” üyeliği suçlamasıyla AKP 24. dönem milletvekili Ahmet Tevfik Uzun’un gözaltına alınmasıyla gözler siyasete çevrildi.

Ankara’da 24. Dönem yani Haziran 2011 – Haziran 2015 tarihleri arasında 5 yıllık siyasi yaşamı sonrasında seçim bölgesi Mersin’de yaşamını sürdürdüğü belirtilen Uzun, Pazartesi günü savcılık talebiyle gözaltına alındı.

Mersin Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Ercan, Mersin eski milletvekili Uzun’un gözaltına alınmasıyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Ercan, açıklamasında, “15 Temmuz 2016 tarihinde FETÖ/PDY mensuplarınca yapılan hain kalkışma teşebbüsü ile anayasal düzeni değiştirmek ve bu terör örgütüne üyelik” suçlamaları kapsamında, Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturmasını sürdürdüğünü vurguladı. Savcı Ercan, Pazartesi sabahı itibariyle Uzun’un, "FETÖ/PDY terör örgütü" üyesi olmak suçundan yakalanarak, gözaltına alındığı duyurdu.

Özgeçmiş bilgilerine göre; AKP eski milletvekili Uzun, 1968 yılı, Tarsus doğumlu. İstanbul üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden mezun olan Uzun, 2004 yılında yapılan yerel seçimlerde AKP’den İl Genel Meclis üyesi olarak siyasete atıldı. Uzun, evli ve 4 çocuk babası.

Bu gelişmeden önce darbe girişimi ile siyaset ilişkisi açısından AKP eski Burdur milletvekili Hasan Hami Yıldırım ise, “FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla Kasım 2016’da Burdur’da tutuklanmıştı. Yıldırım, hakkındaki soruşturmada ifade vermek üzere gittiği Burdur Adliyesi’nde savcılık talebiyle tutuklanarak, Burdur E Tipi Cezaevi’nde gönderilmişti.

AKP eski İzmir Milletvekili İlhan İşbilen ise, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca FETÖ üyeliği suçlamasıyla 14 Aralık 2015’te tutuklanmıştı.

Yıldırım ve İşbilen, 24. Dönem’de AKP’den istifa ederek ayrılan vekillerdendi. Pazartesi günütutuklanan Uzun ise, AKP’den ayrılmamıştı.

Ankara’da 37 vekile üstü kapalı suçlama

Bu arada darbe girişimi gerekçesiyle AKP’li milletvekili düzeyindeki siyasetçilere yönelik bir başka suçlama ise, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın da iddianamesinde yer aldı. İddianamede, FETÖ/PDY’nin, Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde kendi üyelerine yükselme yolu açmasına yardımcı olan hukuki düzenlemelerden birisinin AKP’li 37 vekil imzasıyla getirildiğine dikkat çekti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, darbe girişimiyle ilgili Genelkurmay Başkanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nde yaşananlara ilişkin iddianamesi, Mart ayında medyaya yansıdı. Bu iddianamede, “FETÖ’nün 17-25 Aralık sürecinden sonra siyasetçilere, ordu içindeki düzenlemelere ilişkin 2 kanun çıkarttığı” ifade edildi. Birisi yasa tasarısı, diğeri ise yasa teklifi olarak Meclis’e sunulduktan sonra yasalaşan düzenlemelerle ilgili iddianamede, şu tespitler yapıldı:

“Örgüt, TSK komuta kademesini en kısa sürede ele geçirmek maksadıyla generalliğe terfi için albaylıkta bekleme süresini 4 yıla indirip, henüz sırası gelmeyen mensuplarını da terfiye dahil etmiştir. Generallikte rütbe bekleme süresini 4 yıldan 3 yıla indirerek de, kendisine müzahir olmayan generalleri daha kısa sürede TSK dışına çıkarmayı amaçlamıştır. Kendisine müzahir elemanların en az bulunduğu 1988 ve daha önceki yıl mezunu albayları tasfiye için de hizmet süresini 28-30 yıla indirip toplu emekliliği getiren kanuni düzenlemeleri siyasi otoriteye yaptırabilmiştir.”

Albaylara emeklilik yolunu açan yasal düzenleme, teklif olarak yani milletvekilleri imzasıyla TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Bu teklif Meclis’te kabul edildikten sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan onanıyla sonuçta 6661 sayılı “Askerlik Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” adıyla 27 Ocak 2016 tarihinde yürürlüğe girdi. Bu kanuni düzenlemeyi Meclis’e öneren teklifte 37’li AKP’li vekil imzası bulunuyor.

AKP’li Çetinkaya’nın danışmanına ihraç

Darbe girişimi ve siyaset ilişkisinde bir başka gelişme ise, Mayıs ayında 677 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Emniyet Genel Müdürlüğü’nden yapılan ihraçlarla yaşandı. Bu gelişme, ayrıntılarıyla Sözcü Gazetesi’nde yer aldı. Bu habere göre; AKP Kırşehir Milletvekili Salih Çetinkaya’nın yanında 1. Danışman statüsünde geçici görevlendirmeyle çalışan Halit Çetinkaya, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ndeki komiser yardımcılığı görevinden ihraç edildi. Halit Çetinkaya, AKP’li Salih Çetinkaya’nın kuzeni ve 1 Kasım 2015 Genel Seçimleri’nden bu yana TBMM’de danışmanlık yapıyordu. AKP’li Çetinkaya ise, akrabasıyla ilgili memuriyetten ihraç kararıyla ilgili, Sözcü Gazetesi’ne, “Birinci danışmanım hakkında idari bir soruşturma açılmadı, doğrudan ihraç edildi. Hakkında henüz adli bir soruşturma da yok. KHK ile memuriyetten atılması bizim için de sürpriz oldu. Birlikte çalıştığımız dönemde FETÖ ile irtibatı ya da iltisakı olduğu yönünde hiçbir şüphem olmadı. Hakkında adli bir soruşturma açılırsa ve oradan aklanırsa tekrar Meclis'e yanıma alacağım. O yüzden kendime birinci danışman almadım. Halit’in durumunu bekliyorum” açıklaması yaptı.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’a FBI Aramasında Nükleer Belge İddiası - 12 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:57 0:00
XS
SM
MD
LG