Erişilebilirlik

Darbe Girişimi Sonrasında Türk Medyası


Türkiye’de darbe girişiminden bu yana 29 gazeteci tutuklandı. Onlarcası için de tutuklama kararı alındı. Gazeteci Cafer Solgun, kapatılan 100’den fazla yayın kuruluşundan birinin çalışanıydı. Solgun, neden hedef alındıklarını anlamaya çalıştığını söylüyor.

Solgun, “Meclisi bombalayıp yönetimi ele geçirmeye çalışmak gibi bir deliliğe sürüklenenlerin” darbeyi planladığını, kendisinin ya da onlarca gazetecinin bununla ilgisi olmadığını belirtiyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hedef alınan isimlerin hepsinin darbeyi düzenlemekle suçlanan Fethullah Gülen’le bağlantılı olduğunu söylüyor.

Türk yetkililer, Gülen’in kurduğu ulusal ve yerel medya organlarını kullanarak, başarısızlıkla sonuçlanan darbeyi desteklediğini belirtiyor. Gülen hakkındaki tüm iddiaları reddediyor. Bazı uluslararası kuruluşlar ise medyaya yönelik uygulamaları eleştiriyor.

Merkezi New York’ta bulunan Gazetecileri Koruma Komitesi’nden Nina Ognianova, özellikle gazetecileri hedef alan tutuklamaların ölçüsü ve kapsamının endişe verici olduğu görüşünü savundu.

Devletin güvenliğini korumak için yapılması gerekenden öteye geçildiğini söyleyen Ognianova, “Görünen o ki Sayın Erdoğan ve AK Parti hükümeti, bu başarısız girişimi medyada, devlet kurumlarında ve ülkedeki muhalif sesleri susturmak için kullanıyor” diye konuştu.

Bu tip suçlamalar, hükümet tarafından şiddetle reddediliyor ve sadece Gülen ile bağlantılı kurumlarla gazetecilerin hedef alındığı savunuluyor. Ancak Türkiye’nin batılı müttefikleri de, özellikle medya üzerindeki sıkı tedbirlerle ilgili endişelerini dile getiriyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise eleştiri getirenleri darbecilerin yanında olmakla suçluyor.

Erdoğan’ın Uluslararası İlişkiler Danışmanı Ayşe Sözen Usluer ise, gelişmeleri 11 Eylül saldırıları sonrası ABD’deki durumla karşılaştırarak, tutuklama ve gözaltı sürecini savundu.

Usluer, “Soruyorum size, 11 Eylül sonrası Guantanamo’da tutulanlar şüpheli miydi yoksa bir yargılama sürecinden sonra mı orada hapse atılmışlardı? Şüpheliydiler. Bu yüzden şu anda Türkiye’de bu tedbirler alınıyor,” dedi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’de Enflasyonda Yavaşlama - 10 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:52 0:00
XS
SM
MD
LG