Erişilebilirlik

Danışmanın Şok Kitabı Sarkozy'yi Vurdu


Toplumu geren sert açıklamaları ve Türkiye karşıtlığı ile yeniden siyaset sahnesinde aktif rol alan Sarkozy, bu hafta hakkındaki yolsuzluk davasına ilişkin gelişmeler ve eski danışmanı aşırı sağ ideolog Patrick Buisson'un kendisi hakkında yazdığı şok kitap nedeniyle zor bir hafta geçirdi.

Fransa'da yapılan son anketler, oylarını artırmak için söylemlerini aşırı sağa kaydıran ve Türkiye'yi AB'de istemeyen Sarkozy'nin giderek gerilediğini ortaya koydu.

Merkez sağda ilk kez ön seçim yapılıyor

Fransa'da yaklaşan cumhurbaşkanlığı seçimleri için ilk kez merkez sağda ön seçim yapılması kararı alındı. Sarkozy, altı rakibiyle birlikte Kasım ayında yapılacak Cumhuriyetçiler'in ön seçiminde eski Başbakan Alain Juppe'den sonra en iddialı aday.

Seçimlerin en büyük favorisi, ekonomi ve göçmen krizi sayesinde giderek yıldızı parlayan aşırı sağ Front National'in adayı Marine Le Pen. Anketlerin tümü, Le Pen'in ilk turda rahatlıkla birinci çıkacağını gösteriyor. Sarkozy'nin parti içindeki rakibi Alain Juppe ise, Fransa'nın eski başkanlarından ve hem ekonomi, hem göçmenler, hem de Avrupa Birliği konusunda, Sarkozy'nin aksine ılımlı bir çizgi izliyor.

Ön seçimler için hazırlanan Sarkozy, geçtiğimiz hafta önce göçmenlere vurdu. "Eğer Fransız vatandaşı olacaksanız, geldiğiniz ülkelerin tarihini değil, Galya tarihini öğreneceksiniz. Zira Fransız olduğunuz andan itibaren siz de Galyalı'sınız. Benim babam Macar’dı, annem ise Selanik'ten geliyordu. Ama bana Yunan tarihini değil, Galya tarihini öğrettiler," dedi. Sarkozy’nin sözleri ülkedeki göçmen kökenli Fransızlar’ı öfkelendirdi.

Birbiri ardına toplumu geren sert açıklamalar yaparak oylarını artırmayı hedefleyen Sarkozy, son olarak AB projesini anlatırken, "Yeni bir AB sözleşmesi hazırlayacağım. O planda Türkiye ile üyelik görüşmelerine son vereceğim. Onu alıp İngilizlere giderek, Brexit oylamasını yenilemelerini isteyeceğim," sözleriyle de tepki topladı.

Sarkozy'nin sert ve toplumu geren çıkışları önce partisi içindeki oylarda artış sağlasa da hafta başından bu yana tüm adımlar ters tepti. Bunun yanısıra ülkeyi yönettiği 2007-2012 yılları arasındaki yolsuzluk dosyalarının görüldüğü duruşmalarda, Libya eski lideri Muammer Kaddafi'den aldığı gizli seçim yardımları davasında yeni deliller ortaya çıktı. “Telekulak” davasında sağ kolu, eski Polis Şefi Bernard Squarcini ile İç Güvenlik Genel Sekreteri Christian Flaech tutuklanarak haklarında "nüfuzunu kullanarak yolsuzluk yapma" iddiasıyla soruşturma açıldı.

Şok kitap, şok iddialar

Asıl darbe Elysee Sarayı'ndaki eski danışmanlarından, "aşırı sağın ideologlarından", Sarkozy'nin seçim başarısında önemli rolü olan danışmanı Patrick Buisson’dan geldi. Buisson, "La Cause de Peuple-Halkın Davası" adlı kitapta Sarkozy'yi yerden yere vurdu ve kirli çamaşırlarını ortaya döktü. Perşembe günü satışa çıkan kitapta Buisson, Sarkozy hakkında, "Ekibini sürekli ezerdi, en yakın arkadaşları hakkında bile ‘embesil’, ‘beyinsiz’ gibi sözler kullanırdı. Başbakanı François Fillon için 'zavallı bir tip', kendisini en çok savunan arkadaşı Christian Estrosi için 'beyni ceviz büyüklüğünde' derdi. Herkesi küçümser, kimseye değer vermez. Sarkozy'nin kendisine ait bir fikri de yoktur. Rüzgar nereden eserse, oy nereden gelirse ona göre konuşur. Ciddi bir para hastasıdır. Chirac'ın cumhuriyet tarihinin en nefret ettiği ismi olduğunu söylerdi. 'O'nun kadar kirli, yolsuz bir tip daha görmedim' derdi" ifadelerine yer verdi.

Sarkozy: "Beni yıldıramazlar"

"Kendisinden başka herkesi hor ve küçük gören, para düşkünü ve amacına ulaşmak için her türlü ideolojiye yaklaşan" bir Sarkozy imajı, sağın cumhurbaşkanı adayının belirleneceği ön seçim öncesi, eski Cumhurbaşkanı'nı bir hayli zor duruma soktu.

Bir mitingde, iddiaları, Patrick Buisson'un ismini vermeden yanıtlayan Sarkozy, "Cumhurbaşkanlığına talip olanın derisinin kalın olması gerekir. Özellikle aşağılık saldırılar, ihanetler, iftiralar karşısında gerilememelisiniz. Beni durdurmak, yıldırmak isteyenler şunu bilsinler ki, buna güçleri yetmeyecek. Benden önce onlar duracak ve yılacak" diye konuştu.

Yakın kurmayları da, "Buisson bunları anlattıkça bizim için daha iyi olacak. Tam bir çılgın. Beklediği gibi oylarımız azalmaz, artar" yorumunu yaptılar. Kurmaylar, "Buisson aşırı sağ söylemleri Sarkozy'ye vererek 2007'de kazanmasında büyük rolü olduğunu düşünüyor. Ve onun fikirleri çerçevesinde kurulan Milli Kimlik bakanlığına getirilmeyi bekliyordu. O nedenle intikam almak istiyor" diyerek kitabın yaratacağı artçı şokları azaltmaya çalışıyorlar.

Sarkozy'nin rakipleri Alain Juppe ve François Fillon ise kitaptaki saldırı üslubundan rahatsız olduklarını dile getirerek, "Programı ve icraatlarını eleştirebilirsiniz ama böyle hikayeler anlatılması doğru değil" dediler.

Ancak son anketler, lider Alain Juppe'nin geçtiğimiz hafta Juppe ile arayı kapatan Sarkozy'nin yeniden arayı açtığını ve Juppe'nin açık farkla birinci olmaya devam ettiğini gösterdi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 13 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:19 0:00
XS
SM
MD
LG