Erişilebilirlik

Danimarka’da Terör Zanlıları Mahkemeye Çıkıyor


Danimarka’da Terör Zanlıları Mahkemeye Çıkıyor

Danimarka’da bir gazeteye saldırı planlamakla suçlanan 3 kişi önümüzdeki saatlerde mahkemeye çıkacak. Dördüncü kişininse serbest bırakılacağı yolunda haberler var.

Yetkililere göre saldırı, 2005 yılında Hazreti Muhammed karikatürlerini yayınlayan Jyllands-Posten gazetesinin Kopenhag bürosunu hedef alacaktı. Karikatürler bazı Müslüman ülkelerin şiddetli tepkisine yol açmış, çıkan protesto gösterilerinde ölenler olmuştu.

Danimarka İstihbarat Dairesi Başkanı Jacob Scharf’a göre, dinci militanlar gazetenin bürolarına girip, Mumbai’de olduğu gibi, mümkün olduğu kadar çok sayıda insan öldürmeyi planlıyordu.

2008 yılında Pakistan’dan Hindistan’ın Mumbai kentine sızan tepeden tırnağa silahlı 10 militan kentin çeşitli yerlerinde 166 kişiyi öldürmüştü.

Saldırıyla ilgili olarak dördü Danimarka’da biri İsveç’te beş kişi tutuklandı. Dört zanlıdan biri 44 yaşında bir Tunuslu, biri 29 yaşında bir Lübnanlı, biri Iraklı bir sığınmacı, diğerinin ise nereli olduğu henüz belirlenemedi. Polis 26 yaşındaki Iraklı sığınmacının serbest bırakılacağını bildirdi ancak gerekçesinin açıklamadı.

Zanlılarla birlikte uzun namlulu silah, makineli tüfek, cephane ve çok miktarda plastik polis kelepçesi ele geçirildi.

XS
SM
MD
LG