Erişilebilirlik

Danimarka'da Sert Mülteci Yasası Yürürlükte


Danimarka'da Sert Mülteci Yasası Yürürlükte
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:59 0:00

Mülteci kriziyle mücadele eden Avrupa ülkeleri, göçmen akınını yavaşlatmak için farklı yollara başvuruyor. Bu ülkelerden biri de Danimarka. Beş buçuk milyon nüfuslu bu küçük İskandinav ülkesi, göçmenlerin gözündeki cazibesini azaltmak için yeni yasalar kabul etti. Buna göre, Danimarka’ya gelen mültecilerin gıda ve diğer masraflarının karşılanmasına destek için Danimarka hükümetine 1500 dolar ödemesi ve diğer aile üyelerini ülkeye sokmak için en az üç yıl beklemesi gerekiyor. İnsan hakları örgütleri yeni göçmen yasalarını eleştirse de, Danimarkalı yetkililer Avrupa’daki mülteci krizini hafifletmek için paylarına düşenden daha fazlasını yaptıklarını söylüyor.

Cömert sosyal güvenlik sistemiyle Danimarka, mültecilere en cazip gelen ülkelerden biri. Danimarka Hükümet Sözcüsü Marcus Knuth, "Biz Avrupa’nın en küçük ülkelerinden biriyiz ve ekonomik sistemimiz bu kadar mültecinin yükünü taşımakta zorlanıyor” diye konuştu.

Danimarka Parlamentosu, mültecilerin gelişini yavaşlatmak için, aile üyelerini Danimarka’ya getirmeden önce üç yıl bekleme süresi öngören bir yasayı kabul etti. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Sözcüsü Adrian Edwards, yeni yasayı ‘kaygı verici’ olarak niteledi.

Danimarkalı yetkililer, mültecilere uygulanan yasaların Danimarka vatandaşlarına uygulanan yasalardan farklı olmadığını söylüyor. Marcus Knuth, bu istenen paranın, sosyal yardım sistemine girmek için olduğunu belirtiyor.

Bazı mülteciler de, yeni yasalar konusunda kaygılı. Sığınmacılardan biri, “Eğer 1500 dolarım olsaydı, zaten buraya gelmezdim” diyor.

Mültecilerin büyük bölümü, ailelerin birleşmesini üç yıl geciktiren yasadan etkilenecek. İnsan hakları grupları en fazla bu yasayı eleştiriyor.

Geçen yıl 200 binden fazla mülteci başvurusu kabul eden beş buçuk milyon nüfuslu Danimarka, mültecilerin Almanya ve İsveç’ten sonra en fazla tercih ettiği Avrupa Birliği ülkesi oldu.

XS
SM
MD
LG