Erişilebilirlik

Danimarka'da Savaştan Kaçan Kadınlar Sergisi


Danimarka'da Savaştan Kaçan Kadınlar Sergisi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:13 0:00

Danimarka'da Savaştan Kaçan Kadınlar Sergisi

Norveçli heykeltraş Marit Benthe Norheim, 18 eserini, yirmiden fazla kültürden gelen farklı kadınları ilham alarak oluşturmuş. Kadınların her biri, memleketlerini farklı nedenlerden dolayı terketmek zorunda kalmış. Kimileri kendi istekleriyle, kimileriyse çatışmalardan kaçmak için başka ülkelere göçmüş.

Norheim, sergide betimlenen kadınların bazılarının, sekiz farklı savaştan kaçmak zorunda kalan olduğunu, geleceğe ve barışa inandıklarını anlatıyor.

Kadınların ortak noktası, 70 yaş üzerinde olmaları. Zira bu yaş üzerindeki kadınların öykülerine genelde yer verilmiyor.

“Anılarla Dolu Teknem” adlı sergi, Kuzey Denizi kıyılarındaki üç aylık serüvenden sonra Aarhus Kadın Müzesi’nde geçen yıl sergilenmeye başlandı. Koleksiyonda Benthe Norheim’in su üzerinde yüzen enstalasyonları yer alıyor. Projeye ”Yaşam Tekneleri” adını veren sanatçı,"Hepimizin aslında aynı teknede olduğumuzu vurgulamak istedim” diyor.

Sergi, su üzerindeki kültür merkezleri olarak tanımlanıyor. Ana fikir, insanları biraraya getirmek, farklı ülkelerden gelen insanların tanışmasını sağlamak.

Sanatçı Marit Benthe Norheim, eserlerinin, kadınların sevgi ve çile dolu öykülerini başkalarına da aktarmasını umuyor. Tema, farklılıklarımıza rağmen aslında hep birbirimize benzememiz.

”Anılarla Dolu Teknem” sergisi, Aarhus’taki süresini Nisan’da doldurduktan sonra denize açılıp başka Avrupa kentlerine de uğrayacak.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’ın Florida’daki Evine FBI Baskını - 9 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:40 0:00
XS
SM
MD
LG