Erişilebilirlik

2017'ye Damgasını Vuran Uzay Araştırmaları


2017’de dünyada olanlar bizi çok meşgul etse de, uzay bilimi ve teknolojisi alanında da önemli gelişmeler yaşandığı bir gerçek. Yeni projeler ve sona eren programlar 2017’ye damga vurdu.

Uzay alanında 2017’deki gelişmelere, sona eren çok başarılı bir programla başlayalım.

Satürn’ün atmosferi etrafında keşif yapan Cassini-Huygens aracı, Satürn’ün atmosferine doğru yönlendirildi ve yanan keşif aracının görevine son verildi. Bunun amacı, Satürn’ün uydularına Dünya’dan gelen mikropları bulaştırmamak.

20 yıl boyunca Satürn ve Jüpiter’i izleyen Cassini, Satürn’ün uydusu Titan’a inmiş ve bir başka uydu Enceladus’ta su keşfetmişti.

Bilimadamlarının 2004 yılında söyledikleri, Cassini’nin bütün keşiflerini özetliyor.

Cassini görüntüleme biriminden Carolyn Porco, “Dün akşamın bizim için ne anlama geldiğini anlamak için çok da büyük uzmanlık gerekmiyor. Anlatılamayacak kadar, insanın aklını başından alacak kadar güzeldi,” diyor.

Bir başka önemli olay da, Avrupa Uzay Ajansı’nın Sentinel 5 Precursor uydusunu fırlatmasıydı. Uydu, hem doğal hem de insanlar tarafından oluşturulan hava kirliliğini uzaydan inceleyecek, sağlığı etkileyecek durumlarda uyarı gönderecek.

Airbus Savunma ve Uzay Birimi'nden Ralph Cordey, “Uydu, gazların ve kirliliğe yol açan etmenlerin kaynaklarını araştıracak ve bunların insan faaliyetleri ve doğal gelişmelerle bağlantısını inceleyecek,” diyor.

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda da, NASA astronotları 200’üncü uzay yürüyüşlerini yaptı. Astronot Peggy Whitson da rekor kırarak, uzayda en uzun zaman geçiren Amerikalı astronot oldu.

Dünyada da bilimadamları 2018 için yeni projeler planlamakla meşguldü.

Bunlardan biri James Webb Kızılötesi Uzay Teleskopu. Teleskop, uzak yıldızlarda Dünya boyutundaki yeni keşfedilen gezegenleri izleyecek.

James Webb Space Teleskopu Grubu'ndan Eric Smith, “Teleskopu kullanarak bu gezegenlerin atmosferlerini inceleyeceğiz ve hangi gaz ve kimyasallardan oluştuklarına bakacağız. Su var mı ya da ozon tabakaları var mı araştıracağız,” diyor.

Bu teleskop iyi ki Dünya’dan 1,5 milyon kilometre uzaklıkta konuşlanacak. Çünkü Dünya yörüngesinde çok fazla uzay artığı ve çöpü var.

Avrupa Uzay Ajansı Uzay Atıkları Birimi'nden Holger Krag, “Bir santimetrelik bir cismin uzayda, o hızla bir uyduya çarpması, el bombası patlamasıyla aynı etkiyi yapıyor,” diyor.

Bilimadamları uzay atıklarını azaltmak için öneriler sunsa da, şu ana kadar herhangi bir adım atılmış değil.

XS
SM
MD
LG