Erişilebilirlik

'Daha Yoğun Türkiye-ABD İşbirliği Kaçınılmaz'


'Daha Yoğun Türkiye-ABD İşbirliği Kaçınılmaz'
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:09:18 0:00

Denver Metropolitan Eyalet Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Profesörü Robert Hazan, Amerika ile Türkiye'nin acillik kazanan IŞİD’le mücadele için NATO ülkeleriyle koalisyon yapmasının kaçınılmaz olduğunu söyledi

İngiltere'deki NATO zirvesine katılan Amerika Başkanı Barack Obama Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüştü. Obama Erdoğan’ı cumhurbaşkanı seçilmesi nedeniyle kutladı ve “Türkiye, NATO içinde doğuyla batı arasında bir köprü görevi üstlendiği için ittifak açısından çok önemli” dedi. Konularımız Irak ve Suriye’deki istikrarsızlık ve IŞİD’le mücadele dedi Başkan Obama ve “Türkiye’yle yabancı cihatçılarla ilgili istihbarat paylaşımının önemini vurguladı ve “bu alanda daha çok çalışmamız gerekiyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da Türkiye’yle Amerika arasındaki ortaklığı övdü ve terörist tehdit dahil birçok konuda işbirliği yapıldığını hatırlattı. Erdoğan-Obama görüşmesine Dışişleri Bakanı John Kerry, önümüzdeki hafta Türkiye’ye gideceği açıklanan Savunma Bakanı Chuck Hagel ve Dışişleri Bakanlığı Avrupa İşleri Direktörü Charles Kupchan da katıldı.

NATO Zirvesi, Türk-Amerikan ilişkileri, IŞİD’le mücadele, Amerika’nın Afganistan ve Ukrayna konularındaki politikaları, ABD’de yaklaşan Kasım seçimleri ve göçmenlik kriziyle ilgili olarak Denver Metropolitan Eyalet Üniversitesi uluslararası ilişkiler profesörü Robert Hazan’la konuştuk.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 21 Mayıs-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:13 0:00
XS
SM
MD
LG