Erişilebilirlik

DACA'yla İlgili Kararın Salı Günü Alınması Bekleniyor


DACA (Deferred Action for Childhood Arrivals) programı Amerika’ya 16 yaşından önce gelmiş yasal olmayan göçmenlere belirli koşullar altında ülkede kalabilme hakkı tanıyor

Beyaz Saray, Başkan Donald Trump’ın, eski Başkan Barack Obama döneminde işleve konulan ve göçmen çocukların ülkede kalmasına yardımcı olan DACA (Deferred Action for Childhood Arrivals) programıyla ilgli kararını Salı günü açıklayacağını belirtti.

Başkan Trump seçim kampanyası sırasında, DACA programını kaldıracağı vaadinde bulunmuştu. Trump’a göre bu program, yasal olmayan göçmenlere ‘af’ hakkı vermiş oluyor.

Ancak, Temsilciler Meclisi Başkanı Paul Ryan ve pek çok Cumhuriyetçi Partili, Başkan Trump’a programı kaldırmaması için çağrıda bulundu ve DACA programı ile korunan kişilerle ilgili çözümü Kongre’nin bulmasının daha doğru olacağını belirtti.

DACA programından, Amerika’ya 16 yaşından önce gelmiş yasal olmayan göçmenler yararlanabiliyor. Bu kişilerin 16 yaşlarını tamamlamadan önce Amerika’ya gelmiş, 2012’de 31 yaşını tamamlamamış, ABD topraklarında suç işlememiş, aynı zamanda eğitimini sürdüren göçmenler olmaları gerekiyor. Program ABD silahlı kuvvetlerinde askerlik yapan göçmenler için de geçerli. Yaklaşık 800 bin kişinin yararlandığı programda, kişilere yenilenebilir iki yıllık çalışma izni verilerek sınırdışı edilmeleri erteleniyor.

XS
SM
MD
LG