Erişilebilirlik

Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'dan Ramazan Mesajı


ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Ramazan ayının başlangıcı nedeniyle yayınladığı mesajda, Amerikan halkı adına gerek Amerika gerekse dünyanın dört bir yanındaki Müslümanlar'a en iyi dileklerini gönderdiğini belirtti.

Ramazan ayının bir iç yolculuk, iç muhasebe, yardımlaşma ve şefkat zamanı olduğunu kaydeden Pompeo, Amerika'da normal zamanlarda birçok cami, ev ve halk merkezlerinde komşu ve arkadaşların bir araya geldiğini, farklı inançlara mensup dostların tek çatı altında birleşerek kapsayıcılık ve hayırseverlik gibi ortak Amerikan değerlerini pekiştirdiğini belirtti.

Corona salgınının bu yıl dünya genelinde Müslümanlar'ın bir araya gelme ve kutlama geleneklerini aniden değiştirdiğinin altını çizen Bakan Pompeo, Umre ziyaretlerinin salgının önlenmesi amacıyla ertelenmek zorunda kaldığını, topluca yenen iftar yemeklerinin bu yıl Ramazan ayı boyunca online platformlara taşınacağını belirtti.

Pompeo mesajında ayrıca “Pandeminin yeniden şekil verdiği bu kutsal ayda aralarında Müslümanlar'ın da olduğu bazı dini grupları günah keçisi olarak ortaya atmak, COVID-19'un yayılmasını hızlandırdı. COVID-19 krizini durdurmak için mücadeleye devam ettiğimiz bu dönemde en savunmasız olan ve en çok dışlananların sağlık ve güvenliğini dikkate almak için tüm hükümetleri ve toplumları birleşme ve yardımlaşmaya çağırıyoruz. Ramazan, dini inancı ne olursa olsun herkesin şefkatli olmaya çabalaması, hareketlerinin muhasebesini yapması, tüm bireylerin zor zamanlarda güvende olması için uğraşması açısından bir hatırlatmadır” ifadelerine yer verdi.

Amerika'nın birçok ülkedeki büyükelçilik ve konsolosluklarında normal şartlar altında iftar yemekleri verdiğini, Ramazan'ın temsil ettiği barış ve dostluk değerlerini onurlandırdığını belirten Pompeo, bu yıl ise dini özgürlüklerin, ülke içinde ve dışında kapsayıcılığın öneminin vurgulanması için yarayıcı yöntemlere başvurulacağını kaydetti. Bakan, mesajını, “Bir kez daha dünyanın dört bir yanındaki Müslüman toplumlara barış içinde geçecek kutlu bir Ramazan diliyorum” şeklindeki sözlerle tamamladı.

XS
SM
MD
LG