Erişilebilirlik

Dünya Genelinde Corona Virüsüne Karşı Seferberlik Artıyor


Endonezya'nın Jakarta kentinde bir hastane

Corona virüsünün en çok vurduğu ülkelerden Güney Kore’de hastalar için yeterli sayıda hastane yatağı bulmada zorluk yaşanırken, İtalya ve İran’da ölümlerin sayısı giderek artıyor. Suudi Arabistan halkın hac için Mekke’ye gitmesini yasakladı. İtalya ülke genelinde okulların geçici olarak tatil edilmesi seçeneğini değerlendiriyor. ABD’de de 120’nin üzerinde vaka rapor edildi, 9 kişi hayatını kaybetti.

Güney Koreli askerler yolları dezenfekte ediyor
Güney Koreli askerler yolları dezenfekte ediyor

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), dünya genelinde Çin dışında yeni Corona virüsü vakalarının yüzde 80’inin Güney Kore, İtalya ve İran’da olduğunu açıkladı.

WHO’nun paylaştığı verilere göre, küresel çapta virüse yakalananların yüzde 3,4 civarı hayatını kaybetti. Bu, virüsün normal gribe göre daha öldürücü olduğu anlamına geliyor. New England Journal of Medicine dergisi, Çin’in 30’un üzerinde bölgesinden topladığı verilere dayanarak geçen hafta yayınladığı araştırmada, ölüm oranını tahminen yüzde 1,4 olarak göstermişti.

Güney Kore'de maske satın almak için sıraya giren insanlar
Güney Kore'de maske satın almak için sıraya giren insanlar

Güney Kore’nin salgından en kötü etkilenen Daegu kentinde hastane odası yetersizliği yüzünden 2 bin 300 civarında hasta başka mekanlarda tedavi ediliyor. Başbakan Chung Se-Kyun, “Bu durumu kesinlikle atlatabiliriz. COVID-19’a karşı savaşı kazanacağız” diyerek halkına güvence verdi.

Güney Kore Çarşamba günü 435 yeni vaka açıkladı. Bir önceki gün ise yeni vaka sayısı 851’di. Ülkede toplamdaysa 5 bin 621 kişi Corona virüsü kaptı, 32 kişi hayatını kaybetti.

İran, Çin dışında virüsün en hızlı yayıldığı ülkelerden
İran, Çin dışında virüsün en hızlı yayıldığı ülkelerden

İran da ülkedeki 2 bin 922 vaka arasından 92 ölüm rapor etti. Corona’nın Çin’den sonra en fazla ölüme neden olduğu İran’da Cuma namazi hutbeleri geçen hafta olduğu gibi bu hafta da iptal edildi.

İtalya’da da ölü sayısı 79’a yükseldi. İtalya’da salgından en çok kuzeydeki Lombardy bölgesi etkilendi. Virüs korkusu Vatikan’ı bile açıklama yapmaya itti. Vatikan, geçen hafta hastalanan Papa Francis’in Corona virüsü kapmadığını, sadece soğuk algınlığı geçirdiğini belirtti.

Vatikan'da normalde turist akınına uğrayan St. Peter Meydanı, 3 Mart Çarşamba
Vatikan'da normalde turist akınına uğrayan St. Peter Meydanı, 3 Mart Çarşamba

İtalya’da hükümet, virüsün yayılması endişesi yüzünden, sadece etkilenen bölgelerde değil tüm ülke genelinde okullara iki hafta ara verilmesi seçeneğini değerlendiriyor. Eğitim Bakanı Lucia Azzolina gazetecilere yaptığı açıklamada, bu konuda nihai kararın henüz verilmediğini söyledi.

Avrupa’da ve çevresinde virüsün yayılması, bazı hükümetlerin ihtiyaç malzemelerini kontrol altında tutma çabası içine girmeye sevk etti. Çek Cumhuriyeti, Rusya ve Almanya, maske gibi çeşitli koruyucu ekipmanın ihracatını kapsayan yasaklar açıkladı.

Vaka sayısının bir gün içinde 5’ten 28’e yükseldiği Hindistan da ilaç üretim sektöründe kullanılan 26 kilit ilaç bileşeninin ihracatına kısıtlama getirdi.

Çin Çarşamba günü 119 yeni vaka açıkladı. Bunların beşi hariç tamamı salgının ilk ortaya çıktığı Wuhan’da rapor edildi. Çinli sağlık yetkilileri, başkent Pekin’de iki yeni hastanın İran ve İtalya’da virüsünü kaptığının görüldüğünü kaydetti.

Çin'in Wuhan kenti 4 Mart Çarşamba
Çin'in Wuhan kenti 4 Mart Çarşamba

Çin resmi haber ajansı Xinhua, Wuhan kentinin bulunduğu Hubei eyaletinde büyük bir süratle inşa edilen geçici hastanelerin kademeli olarak kapatılmasının beklendiğini bildirdi. Ülkede virüsün yayılmasının yavaşlaması sayesinde bu hastanelerde binlerce yatağın halen boş beklediği ifade ediliyor.

Dünya genelinde piyasaların istikrarsız bir seyir göstermesinde de salgının etkili olduğu tahmin ediliyor. Fed’in faiz düşürme kararına rağmen Wall Street’in zigzag bir çizgi izlemesinden sonra Asya borsaları da karışık bir seyir çiziyor. Salgından seyahat ve turizm başta olmak üzere birçok sektör etkilenmiş durumda.

New York Borsası
New York Borsası

Suudi Arabistan, Mekke’ye yabancıların hac ziyaretinde bulunmasını yasaklamasından bir hafta sonra Suudi halkına da ayrı yasağı getirdi.

İspanya’da, en az beşinin yeni virüse yakalanması üzerine onlarca sağlık çalışanı karantina ya da gözetim altında tutuluyor.

Paris'teki ünlü Louvre Müzesi ziyarete kapatıldı
Paris'teki ünlü Louvre Müzesi ziyarete kapatıldı

Fransa’da kapanan Louvre müzesi, çalışanların ziyaretçilerden virüs kapma endişelerini gidermeye yönelik toplantıların ardından işe dönmeyi kabul etmeleri üzerine günler sonra yeniden açıldı.

İngiltere’de Başbakan Boris Johnson, virüsün yayılabileceği uyarısında bulunarak, en kötü senaryoya karşı hazırlanan 25 maddelik bir plan açıkladı. Planda, emekli doktorlar ve hemşirelerin tekrar işe çağrılması ve polisin salgınla mücadeleye yardım etmek için hafif suçlara yönelik soruşturmalarını sonlandırması gibi uygulamalar yer alıyor.

ABD’de şimdiye kadar 120’nin üzerinde vaka rapor edildi. Tümü Washington eyaletinin Seattle kenti içi ve çevresinde olmak üzere 9 kişi hayatını kaybetti. Kongre’de Çarşamba günü 7,5 milyar dolarlık bir acil durum paketi üzerinde anlaşmanın nihai hale getirilmesi bekleniyor. Paket, virüs için aşı geliştirme çalışmalarına bütçe ayrılması ve diğer bazı adımları içeriyor.

Seattle Havaalanı
Seattle Havaalanı

İsrail sağlık yetkilileri, bir gençte Corona virüs testinin pozitif çıkması üzerine bir lisenin öğrencileri ve çalışanlarıyla, 24 Şubat’taki bir futbol maçı sırasında gencin yakınında bulunan herkesten evde kendilerini karantinaya almalarını istedi.

Baltık ülkesi Litvanya da, Sovyetler Birliği’nden bağımsızlığının 30’uncu yıl dönümü kapsamında iç mekanlarda yapılması planlanan etkinliklerin büyük kısmının iptal edildiğini açıkladı. Litvanya parlamentosu başkanı, etkinliklere katılmayı planlayan yabancı liderlerin çoğunun da seyahatlarını iptal ettiğini kaydetti.

Londra’da Uluslararası Kitap Fuarı Corona virüsü tehdidi nedeniyle iptal edildi.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, virüsle alakalı dezenformasyonla mücadele için çabalarını arttıracaklarını, Dünya Sağlık Örgütü’ne bedava ilan verme imkanı tanıyacaklarını açıkladı.

XS
SM
MD
LG