Erişilebilirlik

Dünya Basın Özgürlüğü Günü Yine Buruk


3 Mayıs günü, 1993’ten bu yana ifade özgürlüğünü desteklemek amacıyla BM tarafından Dünya Basın Özgürlüğü Günü ilan edilmişti.

Birleşmiş Milletler, geçen yıl 71 gazetecinin öldürüldüğünü ve 826’sının tutuklandığını açıkladı. Geçen yıl ayrıca tüm dünyada 2 bin gazeteci ya tehdit edildi, ya da fiziksel saldırıya maruz kaldı.

2014 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi, savaş ve çatışmaların bilgi edinme özgürlüğüne olumsuz etkisi olduğunu bildiriyor. Endeksi yayınlayan Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü, bazı ülkelerin ulusal güvenlik ihtiyaçlarını “bilgilendirme ve bilgi alma hakkı pahasına, muğlak ve istismarcı şekilde” yorumlama eğiliminin etkisinde olduklarını vurguluyor.

Sınır Tanımayan Gazeteciler, ulusal güvenlik öncelikli eğilimin “tüm dünyada artmakta olan bir tehdit” olduğunu, demokrasi olarak bilinen ülkelerde bile bilgi alma özgürlüğünün tehlikeye olduğunu belirtiyor.

Paris merkezli örgütün Basın Özgürlüğü Endeksi’nde ilk sırayı bu yıl da dördüncü kez üst üste Finlandiya aldı. Finlandiya’yı sırasıyla geçen yıl da olduğu gibi Hollanda ve Norveç izliyor. Endeksin son sırasındaysa Türkmenistan, Kuzey Kore ce Eritre bulunuyor. Örgüt, bu ülkelerde “basın özgürlüğünün olmadığını” bildiriyor.

Amerika, 180 ülkelik listede 46’ıncı sırada. Amerika’yı basın özgürlüğü listesinde 47’inci sırada Haiti izliyor. Yeşilburun Adaları listede 24, İngiltere 33, Rusya 148, Küba 170, Çin ise 175’inci sırada bulunuyor.

Türkiye de Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütünün Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde 154’üncü sırada.

Ayrıca bir süre önce Freedom House (Özgürlük Evi), 2013 Basın Özgürlüğü Raporu’nu yayınladı. Raporda Türkiye geçen yıl basın özgürlüğü açısından en büyük düşüşü gösteren ülke oldu ve ‘kısmen özgür ülkeler’ grubundan ‘özgür olmayan ülkeler’ kategorisine geriledi.

1 Aralık 2013 tarihi itibarıyla Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) verilerine göre Türkiye’de 40 gazeteci cezaevinde bulunuyor.
XS
SM
MD
LG