Erişilebilirlik

Düşen Uçağı Arama Çalışmalarına Ara Verildi


Hint Okyanusu’nun güneyine düştüğü kesinleşen Malezya Hava Yolları’na ait uçağın enkazını arama çalışmaları, olay yerindeki kötü hava koşulları nedeniyle sekteye uğruyor

Hint Okyanusu’nun güneyine düştüğü kesinleşen Malezya Hava Yolları’na ait uçağın enkazını arama çalışmaları, olay yerindeki kötü hava koşulları nedeniyle sekteye uğruyor.

Avustralya Sahil Güvenlik yetkilileri, Perth kentinin 2500 kilometre batısındaki kuvvetli rüzgar, şiddetli dalgalar ve yoğun bulutların, arama uçaklarının güvenli biçimde uçmasına engel olduğunu söyledi.

Kötü hava koşulları, arama çalışmalarının 24 saatliğine durdurulmasına neden oldu. Hava koşulları düzeldiği takdirde, çalışmalara Çarşamba günü devam edilmesi planlanıyor.

Malezya Başbakanı Necip Rezak, uydu verilerine dayanarak uçağın herhangi bir kara parçasına çok uzak bir noktada, Batı Avustralya açıklarında düştüğünü açıklamıştı.

Salı günü düzenledikleri basın toplantısında konuyla ilgili olarak daha fazla bilgi veren Malezyalı yetkililere, uçakta yakınları bulunanlar öfkeli. Malezya, çoğunluğu Çinli olan yolcuların yakınları tarafından Çin’de protesto edildi.

Malezya Havayolları Genel Müdürü Ahmet Cuhari Yahya, trajik kazanın neden ve nasıl meydana geldiği hakkında henüz bilgi sahibi olmadıklarını ancak kazadan kurtulan olmadığını da vurguladı.

Çin’in başkenti Pekin’de toplanan yaklaşık 100 kişilik yolcu yakını, Kuala Lumpur yönetiminin tutumunu, Malezya Büyükelçiliği önünde protesto etti. Protestocular, yer yer Malezya hükümetini “yalancı” ve “katil” olmakla suçladı.

Protestocular ve polis arasında kısa süreli arbede yaşandığı olayda, büyükelçilik çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındı ve gazetecilerin görüntü alması ve olay yerine girmesi engellendi.

Düşen uçakta bulunan yolcuların üçte ikisi Çinliydi. Pekin yönetimi, Malezyalı yetkilileri, uçağı arama çalışmalarıyla ilgili yeterli bilgi sağlamamakla suçluyor.

Uçağın akıbetiyle ilgili varılan sonuç, düşen uçağın uyduya yolladığı otomatik sinyallerden oluşan bir İngiliz şirkete ait rapora dayanıyor.

Uçağın, diğer tüm iletişim sistemleri esrarengiz bir şekilde devre dışı kalmış ve uçağın kaybolduğu nokta konusunda ardında iz bırakmamıştı. Ancak söz konusu sinyaller, saatler sonra bile uyduya gelmeye devam etmişti.

Uçağın kesin düşme nedeni, kara kutusu bulunana kadar belirsizliğini koruyacak.
XS
SM
MD
LG