Erişilebilirlik

Düşüş Trendi Yatırımcıları Kaygılandırıyor


Düşüş Trendi Yatırımcıları Kaygılandırıyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:26 0:00

Çin’le Amerika arasındaki ticari savaşın devam edeceği kaygısıyla başlayan haftanın getireceği konusunda endişeli bir bekleyiş var. G20 toplantısında gerçekleşen önemli ikili görüşmenin ardından Başkan Trump’un twitter üzerinden yaptığı açıklamaların asılsız olma ihtimali piyasaların hafta ortasında sert düşüşler yaşamasına neden oldu. Cuma günü piyasalar düşüşle kapanmıştı, Dow Jones hafta genelinde %4,5, SP 500 %2,3 ve Nasdaq %3,1 oranında değer kaybetti.

Bu düşüş trendi ve dalgalanmalar haftanın sonuna doğru Çin’in en büyük şirketlerinden biri olan Huawei’in Mali İşler Danışmanı Meng Wanzhou’nun 1 Aralık’ta Kanada’da tutuklandığının açıklanmasının ardından kaygıları daha da arttırdı.

Meng’in şirketin ABD’nin İran’a uyguladığı yaptırımları deldiği gerekçesiyle ABD’de yargılanmak üzere tutuklandığının açıklanması hassas durumda olan ikili ilişkileri ciddi şekilde sarsabilir. Çin Dışişleri Bakanlığı, hem Kanada hem de Amerikan büyükelçiliklerine konuyla ilgili olarak birer nota gönderdi ve bu yaptırımın “kanunlara aykırı, mantıksız ve saçma” olduğunu belirtti.

Çin Dışişleri Bakanı Le Yücheng, ABD büyükelçisiyle Pazar günü bir görüşme yaptı ve tutuklama kararının geri alınmasını istedi. Henüz ABD tarafından konuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmadı fakat Çin’le ABD arasındaki görüşmelerde ABD tarafını temsil edecek olan Robert Lighthizer Pazar gecesi CBS kanalının Face the Nation adlı programında yeni gümrük vergilerinin konuşulacağı 90 günlük sürecin amacının ticari savaşı büyütmek olmadığını, ancak iki tarafın 1 Mart’a kadar anlaşmaması halinde yeni vergiler uygulanacağını söyledi.

Yatırımcılar ve Silikon Vadisi bu tutuklamadan ve iki taraf arasında büyüyen anlaşmazlıktan endişe duyuyor ve durumun Çin tarafının politikasını değiştirmesinden endişe ediyor.

Öte yandan yine Cuma günü açıklanan olumlu istihdam raporuna rağmen yatırımcılar küresel ekonomik yavaşlama, özellikle de Çin’le ABD arasındaki gerilimin muhtemel etkileri yüzünden kaygılanmaya devam ediyor. Ekim ayına oranla 100 bin daha az istihdam yaratılan ABD ekonomisi sağlam görünse de global bir kriz ihtimali endişe verici.

Bu hafta muhtemelen Çinli işkadını Meng Wanzhou’nun davasını takip edecek olan piyasalar, önümüzdeki 18-19 Aralık’ta yapılacak olan Merkez Bankası (Federal Rezerv Dairesi FED) faiz toplantısından çıkacak sonuçları izliyor olacak. FED’in bu toplantıda faiz arttırmasına neredeyse kesin gözüyle bakılsa da FED Başkanı Jerome Powell’in yapacağı yılsonu açıklamaları da bir o kadar önem taşıyor olacak.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Apple Kullanıcılarına Güvenlik Açığı Uyarısı - 19 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:55 0:00
XS
SM
MD
LG