Erişilebilirlik

Cumhurbaşkanı Erdoğan Çin’de Almanya Başbakanı Merkel ile Görüştü


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Almanya Başbakanı Angela Merkel, Çin’in Hangzhou kentinde düzenlenen G-20 Zirvesi sırasında biraraya geldi.

Görüşmenin ardından iyimser açıklamalarda bulunan Merkel, Almanya ve Avrupa Birliği (AB) ile Ankara arasındaki zorlu konularda ilerleme sağlanacağı umudunu dile getirdi.

Sığınmacı akınını önlemek için Türkiye’nin yardımına ihtiyacı olan Almanya ve AB, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası yaşananlara getirdikleri eleştirilerin ardından Türkiye ile gerilen ilişkilerini yumuşatmak istiyor.

Merkel, AB ile Türkiye’nin vize serbestisi konusunda anlaşmazlığı çözüme kavuşturmada umutlu olduğunu belirtti, ancak söz konusu anlaşmanın hala haftalarca uzakta olduğunu kaydetti. Almanya Başbakanı, Avrupa Komisyonu ile müzakerelerin yoğun biçimde devam ettiğini belirtti.

Merkel ayrıca Ankara ile İncirlik konusunda, üsse yönelik ziyaretlerle ilgili anlaşmazlığa bir çözüm bulunacağını umduğunu da vurguladı. Merkel ve Alman yetkililer Türkiye’nin Alman milletvekillerine üsteki 250 Alman askerini ziyaret etmesine izin vermesi gerektiğini ifade ediyor.

Almanya Başbakanı Erdoğan ile görüşmesinden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, “önümüzdeki günlerde bu konuda olumlu haber alacağımızın mümkün olduğuna inanıyorum” dedi.

Türkiye, Alman milletvekillerinin Alman Parlamentosu’unun 1915 olaylarını ‘soykırım’ olarak nitelemesinin ardından İncirlik Üssü’nü ziyaret etmelerine yasak getirmişti.

Avrupa Birliği Türkiye’deki terörle mücadele yasalarının çok geniş bir şekilde uyuglandığından endişe ediyor. Ankara daha önce vize serbestisi olmadığı takdirde Brüksel ile imzalanan Sığınmacı Anlaşması’ndan çekileceğini belirtmişti.

Merkel ayrıca Erdoğan ile Suriye’de çatışmaların sona ermesi için siyasi sürecin yeniden başlatılması gerektiği, Halep’teki durumun kabul edilemez olduğu, bir ateşkese acilen ihtiyaç duyulduğu hususlarında uzlaştıklarını da söyledi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 13 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:19 0:00
XS
SM
MD
LG