Erişilebilirlik

Senato Corona Yardım Paketini Yarın Oylayacak


Senato’daki Cumhuriyetçiler, hazırladıkları daha dar kapsamlı bir Corona virüsü yardım paketini Kongre’ye sundu. Demokratlar, salgının neden olduğu sorunları çözmeye yetmeyeceği gerekçesiyle pakete şimdiden karşı çıkıyor.

Senato’da çoğunlukta olan Cumhuriyetçiler’in lideri Mitch McConnell tarafından açıklanan tasarı Perşembe günü oylamaya sunulacak. Bu tasarı 3 Kasım başkanlık ve Kongre seçimleri öncesinde, beşinci Corona virüsü yardım paketinin kabul edilmesi için yapılan son girişim olabilir.

Cumhuriyetçiler’in Temmuz ayında hazırladıkları 1 trilyon dolarlık Corona virüsü yardım paketi tasarısının aksine bu paketin içeriğinin yalnızca 300 milyar dolarlık olduğu belirtiliyor.

Demokratlar ise Corona virüsünün etkileriyle mücadelede daha kapsamlı bir paket kabul edilmesini istiyor. Senato’daki Cumhuriyetçiler’in lideri Mitch McConnell, partilerüstü duruşun mümkün olduğu konularda fikir birliği sağlamak istediklerini geri kalan konuların sonra tartışılabileceğini söyledi.

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ise, eğer acil yardımlar hızla eyalet yönetimleri ve belediyelere ulaştırılmazsa, daha sonra çıkartılacak bir paketin polis, itfaiye ve sağlık personelinin işten çıkartılmasını önlemeye geç kalacağını savundu.

Adını açıklamayan Cumhuriyetçi kaynaklara göre, tasarının miktarı Mart ayında kabul edilen partilerüstü Corona Virüsü Yardım, Kurtarma ve Ekonomik Güvenlik Yasası (CARES) kapsamında kullanılmayan bazı kaynaklar da eklenerek arttırılabilir.

Cumhuriyetçiler’in yeni tasarısı haftalık 300 dolarlık federal işsizlik yardımı içeriyor. Haftalar önce sona eren işsizlik yardımının miktarıysa haftada 600 dolardı. McConnell tasarının salgından zarar gören küçük işletmeler için hibeye dönüşmesi mümkün olabilecek kredilerin ikinci turunun verilmesini, okullara yapılacak yardımlarla sağlık malzemeleri yardımını içereceğini açıkladı.

Öte yandan tasarıya göre, Corona virüsü vaka ve ölümlerinin arttığı dönemde yeniden faaliyete geçen işletmeler de olası davalara karşı hukuki olarak korunacak.

Tasarının Corona salgınından en çok etkilenen sektörlerden olan havacılık sektörüne yapılacak yardımlarıysa içermediği belirtiliyor.

Cumhuriyetçiler, salgın sürecinde düzenlenecek olan 3 Kasım seçimlerinde çok sayıda oyun posta yoluyla kullanılacak olması nedeniyle yükü artan ABD Posta Hizmetleri’ne 10 milyar dolar ayrılacağını belirtti.

Temsilciler Meclisi’nin, Senato’da oya sunulmayan tasarısındaysa Posta Hizmetleri’ne ayrılan miktar 25 milyar dolardı.

Demokratlar’a göre tasarı yetersiz

Demokratlar’ın kontrolundaki Temsilciler Meclisi, Mayıs ayının ortalarında 3 trilyon doların üzerinde bütçeye sahip beşinci bir Corona virüsü paketini kabul etmiş, ancak Senato’da çoğunluk olan Cumhuriyetçiler’in lideri Mitch McConnell tasarıyı oylamaya sunmamıştı.

Demokratlar ve Beyaz Saray arasında geçen ay da bir dizi görüşme yapıldı, ancak Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Demokratlar’ın tasarısındaki bütçeyi 1 trilyon dolar kadar indirme adımına rağmen bu görüşmeler başarısız oldu. Demokratlar 2 trilyon doların altında bir tasarıyı kabul etmiyor, Beyaz Saray ise bu rakamı çok yüksek buluyor.

Salgın sürecinde neredeyse 190 bin kişinin hayatını kaybettiği Amerika’da 6 milyon 300 binden fazla kişi Corona virüsüne yakalandı. Önlemler nedeniyle ekonomide yaşanan daralma milyonlarca kişinin de işsiz kalmasına neden oldu.

Pelosi ve Senato’daki Demokratlar’ın lideri Chuck Schumer, ‘‘Cumhuriyetçi senatörler, sorunları çözmekte yetersiz ve bir yarar sağlamayacak yeni bir tasarı konusunda yine azimli görünüyor’’ açıklamasını yaptı.

XS
SM
MD
LG