Erişilebilirlik

Cumhuriyetçiler: 'Obama Hayal Kırıklığı Yarattı'


Cumhuriyetçiler: 'Obama Hayal Kırıklığı Yarattı'
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:51 0:00

Başkan aday adaylarından Kongre üyelerine Amerikan siyaset dünyasının bir numaralı gündem maddesi, Başkan Obama’nın dün akşam yaptığı son Ulusa Sesleniş konuşması.

Demokratlar ve Cumhuriyetçiler, Barack Obama’nın başkan olarak ardında bırakacağı mirasla ilgili farklı görüşlere sahip.

Obama, konuşmasında Amerikan halkını geleceğe bakmaya çağırdı. Demokrat Partililer, görevdeki son yedi yılını özetleyen Obama’ya övgü yağdırdı.

Demokrat Partili Temsilci Elliot Engel, Obama'nın konuşmasının duygu yüklü bir konuşma olduğunu ve başkanın konuşmayı kendinin yazdığını söyledi. Demokrat Partili Senatör Ben Cardin de, Obama'nın Amerika'nın küresel alandaki rolünü güçlü bir şekilde vurguladığını belirtti.

Cumhuriyetçi Partililer’e göreyse konuşma, ayrıntıdan yoksundu.

Cumhuriyetçi Temsilci Tom Cole, başkanın bütçe dengesi, IŞİD ve ekonominin güçlendirilmesi konularına çok da değinmediğini belirti. Temsilci Tom Merino da, Obama'nın hayal kırıklığı yarattığını ve söylediklerini aslında uygulamadığını dile getirdi.

2016 başkanlık yarışı Obama dahil herkesin aklında olan konuydu. Başkan Obama konuşmasının başında, “Kısa konuşmaya çalışacağım. Bazılarınızın bir an önce Iowa’ya dönmek istediğinizi biliyorum”diyerek, 1 Şubat Iowa eyaletinde yapılacak ön seçimlere atıfta bulundu.

Öte yandan Cumhuriyetçi Parti aday adayları tepkilerini daha konuşma başlamadan verdi. Chris Christie, “Obama, eyleme geçme çağrısı yapmıyor. Bizi hayalkırıklığına uğratan bir başkan oldu” diye konuştu.

Cumhuriyetçi aday adayı Jeb Bush ise Twitter’da Başkan Obama’nın ekonomiye ve IŞİD’i mağlup etmeye ilişkin yaklaşımıyla başka bir dünyada yaşadığı izlenimi verdiğini yazdı.

Uzmanlara göre, Obama’nın ardında bırakacağı izler, önümüzdeki aylarda seçim kampanyasının tartışma konusu olmaya devam edecek.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 23 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:57 0:00
XS
SM
MD
LG