Erişilebilirlik

Cumhuriyetçiler Arasındaki Çekişme Sürüyor


Cumhuriyetçiler Arasındaki Çekişme Sürüyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:11 0:00

Cumhuriyetçiler Arasındaki Çekişme Sürüyor

Yeni bir kamuoyu yoklaması, Cumhuriyetçi Parti’nin ikinci tartışma programı öncesinde aday adaylarından Ben Carson’un milyarder Donald Trump’ı yakaladığını gösteriyor. New York Times gazetesi ve CBS Televizyonu’nun 9 ve 13 Eylül arasında yaptıkları ortak ankete göre Trump, Cumhuriyetçi Partili aday adayları arasında yüzde 27’yle yarışı en önde götürüyor. Trump, bir önceki ankette oyların yüzde 24’ünü almıştı. Emekli beyin cerrahı Ben Carson ise yüzde 23’le Trump’ın hemen ardında yer alıyor.

Bu oran, Ağustos ayının başındaki ilk tartışma programından hemen önce yapılan ankete göre Carson için yüzde 6’lık bir artışa işaret ediyor.

Donald Trump, Texas eyaletinde Latin kökenli nüfusun yoğun olduğu Dallas kentinde konuştu.

Trump, “Duvar örmeliyiz, hem de işe yarayan bir duvar. Yapacağınız tek şey İsrail’e gidip ‘duvar işe yarıyor mu?’ diye sormak. Duvarlar işe yarar,” diyerek göçmenlik konusundaki sert görüşlerini açıklamaya devam etti.

Emlak kralı Trump, kaçak göçmenleri önlemek için Amerika-Meksika sınırını duvarla kapatmak istiyor. Trump ayrıca Amerika’da bulunan kaçakların da sınır dışı edilmesini öneriyor. Trump karşıtları ise konuşmanın yapıldığı salonun dışında protesto gösterisi düzenledi.

Protestoculardan John Avilla, “Trump bizleri ayırıyor, Amerikalıları birbirinden koparıyor. Buna gerek yok. İhtiyacımız olan şey bölünmek değil,”dedi.

Ben Carson ise bu seçmenlere cazip geliyor.

Carson, “Herkesin bu görüşü paylaşması şart değil. Nefret ve ayrımcılık söylemini savunanların topluma hakim olmasına izin verdik. Fikir ayrılığına düştüğümüzde bizi birbirimize düşman ettiler,” diyerek Trump'ın görüşlerini eleştirdi.

Hewlett-Packard firmasının eski CEO’su Carly Fiorina ve Ohio eyaleti valisi John Kasich’in de anketlerde yükselişe geçtiği gözleniyor.

Ancak bir zamanlar Cumhuriyetçi Parti’nin favorisi gözüyle bakılan ve anketlerde üçüncü olan Florida eyaleti eski valisi Jeb Bush, oldukça geriye düşmüş durumda.

Farklı mesleklerden gelen aday adaylarının desteklenmesi, halkın geleneksel siyasetçilerden sıkıldığı anlamına geliyor. Bunu fırsat bilen Trump, Amerika’nın politikalarında radikal bir değişiklik yapma sözü veriyor.

Trump, “O kadar çok zafer kazanacağız ki, zaferlerimiz adeta kulaklarınızdan fışkıracak,” diyerek destekçilerine neden kendisine oy vermeleri gerektiğini aktardı.

Trump’ın göz alıcı siyaset tarzı, şimdilik kamuoyuna cazip geliyor. Ancak rakiplerine göre emlak devinin söylemleri, gerçekçi değil.

Demokrat Parti aday adayı Hillary Clinton, Iowa’daki kampanyasında “Ben başkan olduğumda her yere barış gelecek, gökyüzünden refah ve zenginlik yağacak, yepyeni bir çağ başlayacak,” diyerek Trump’ı alaya aldı.

XS
SM
MD
LG