Erişilebilirlik

Cumhuriyetçi Senatörlerden Trump’a Rusya Mektubu


ABD Kongresi’nde 9 Cumhuriyetçi senatör, Başkan Donald Trump’a Rusya ile bir yandan ‘ortak zemin arayışı çabalarına’ devam etmesi, öte yandan da Moskova’ya karşı daha sert tutum takınması çağrısında bulunan bir mektup yolladı.

Senatör Corey Gardner’ın ile John Cornyn’ın kaleme aldığı, Lindsey Graham dahil diğer bazı önde gelen Cumhuriyetçi senatörlerin de imzaladığı mektupta, Rusya ile gerektiğinde işbirliği yapmanın önemli olduğu ancak siber güvenlik ve Ukrayna’daki ‘saldırgan’ eylemleri konusunda Moskova’ya karşı koymak gerektiği vurgulanıyor.

Mektupta senatörler, “Karşılıklı çıkarları ilgilendiren alanlarda Rusya ile işbirliği arayışa girmeleri gerektiğine’ inansalar da, ‘bu işbirliği arayışının, ABD’nin müttefiklerini koruma ve değerlerini savunmaya yönelik temel çıkarları pahasına yapılmaması gerektiği” uyarısında bulundu.

Senatörler Trump’ın Rusya’nın Ukrayna’nın doğusundaki eylemlerini durdurmak için gerektiğinde Moskova’ya yeni yaptırımlar uygulamasını arzu ettiklerini de belirtti. Mektupta, Rusya Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esat’a desteğini sona erdirene kadar, Suriye’de şiddeti sona erdirme konusunda Moskova ile bir taahhüde girilmemesi gerektiğini de kaydetti.

Trump başkanlığının ilk haftalarında, Amerika ile Rusya arasında ilişkilerin yeniden inşa edilmesine desteğini defalarca dile getirmişti.

Trump geçenlerdeki bir mülakatında, Putin’e “saygı duysa” da, Rus liderle ne kadar iyi anlaşacaklarını bilmediğini söylemişti.

Trump, “Rusya ile iyi geçinmek bence geçinmemekten daha iyi. Eğer Rusya bize IŞİD’e ve dünyanın dört bir tarafında İslamcı terörizme karşı savaşta yardımcı olursa bu iyi bir şey. Onunla iyi geçinecek miyim? Hiçbir fikrim yok,” diye konuşmuştu.
Reuters’ın haberine göre Trump, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le 28 Ocak’ta yaptığı telefon görüşmesi sırasında, iki ülkede konuşlandırılan nükleer savaş başlıklarının sayısını sınırlayan yeni START anlaşması dahil Obama yönetiminin vardığı çok sayıda anlaşmayı eleştirdi.

Habere göre, Putin anlaşmanın 5 yıl daha uzatılması fikrini ortaya attı. İki taraf anlaşmayı uzatmaz ya da yeniden müzakere etmezse, sınırsız sayıda savaş başlıklarının tekrar konuşlandırılmasına izin verilecek

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’ın Florida’daki Evine FBI Baskını - 9 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:40 0:00
XS
SM
MD
LG