Erişilebilirlik

Cumhuriyetçi Partili Adaylara Bugün İki Eyalette Önseçim Sınavı


Cumhuriyetçi Partili Adaylara Bugün İki Eyalette Önseçim Sınavı

Cumhuriyetçi Partili seçmenler bugün biri kritik olmak üzere iki eyalette önseçimlere gidiyor.

Güney eyaletlerinden Arizona’da yapılacak önseçimleri, bu bölgede yeterli seçmen desteğine sahip olan eski Massachusetts valisi Mitt Romney’nin önde tamamlamayacağına kesin gözüyle bakılıyor. Ancak kuzeydeki Michigan eyaletinde Romney ve Rick Santorum arasındaki çekişme devam ediyor.

Romney, doğum yeri olmasına rağmen Michigan’daki sosyal muhafazakar seçmenleri, Santorum’a verdikleri destekten vazgeçirebilmiş değil. Kamuoyu yoklamalarının başa baş gösterdiği Romney ve Santorum’u, Texas eyaleti milletvekili Ron Paul ve eski Temsilciler Meclisi Başkanı Newt Gingrich izliyor.

Kasım ayındaki başkanlık seçimlerinde, yeniden seçilmeyi uman Başkan Barack Obama’ya karşı yarışmayı amaçlayan Cumhuriyetçi adaylar birbirlerine yönelik eleştirilerine de devam ediyor. Santorum’un ekonomik sorunlara yeterince değinmediğini savunan Romney, eski Pennsylvania eyaleti senatörünün hiç özel sektör deneyimi olmadığını ve istihdam yaratamayacağını savundu.

Cumhuriyetçi Parti’nin başkan aday adayları gelecek hafta “Süper Salı” olarak adlandırılan önseçimlerde, on eyalette birden yarışarak, asıl adaylık için gerekli olan delege sayısını kazanmaya çalışacak.

XS
SM
MD
LG