Erişilebilirlik

Cumhuriyetçi Parti'de İç Hesaplaşma


Cumhuriyetçi Parti'de İç Hesaplaşma
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:23 0:00
Cumhuriyetçi Parti, 6 Kasım seçimlerinde Başkan Obama’nın ikinci kez seçilmesinden sonra iç hesaplaşmaya girdi.

Yenilgiyi kabul etmek, her siyasetçi için zordur. Bu durum, seçim gecesi Cumhuriyetçi Mitt Romney için de geçerliydi: ”Seçimler sona erdi ama ilkelerimiz hala yaşıyor.”

Seçim yenilgisini kolay atlatamayan Cumhuriyetçiler sonuçtan nasıl bir ders almaları gerektiğini anlamaya çalışıyor.

Louisiana Valisi Bobby Jindal da bunlardan biri: ”İlkelerimizi değiştirmemiz gerekmiyor. Ancak daha saygılı davranabiliriz.”

Jindal, Cumhuriyetçi Parti’nin muhafazakar söylemini yumuşatıp genellikle Demokratlar’a ve Başkan Obama’ya oy veren azınlıklar, kadınlar ve gençlere erişmesi gerektiğini düşünenlerden.

Bu görüşü Ronald Reagan zamanının Beyaz Saray Genel Sekreteri Ken Duberstein de paylaşıyor: ”Siyaset, ödün verme sanatıdır. Amerika’da siyaset alışveriş yapmak gibidir. Kampanya veya yönetim stratejisiyle fazla ilgisi yoktur.”

Duberstein, Cumhuriyetçiler’in herkesi kucaklaması gerektiğini düşünüyor: ”Duvarları ve engelleri yıkmalı, yeni duvarlar örmemeliyiz. Cumhuriyetçi Parti’nin yapması gereken budur.”

Cumhuriyetçiler’in demografik değişikliklere de ayak uydurması gerekiyor. California Üniversitesi’nden tarihçi Matthew Dallek, beyaz seçmen sayısı azalırken Latin seçmen sayısının arttığını söylüyor: ”Cumhuriyetçi Parti sadece yaşlı, beyaz, Protestan erkeklerin partisi olamaz. Siyahlara, Latin kökenlilere, kadınlara ve gençlere de hitap etmesi gerekir.”

Arizona Senatörü Jon Kyl gibi bazı Cumhuriyetçiler, yasal statü garantisi veren göçmenlik reformu vadederek Latin seçmenlere yaklaşmaya çalışıyor: ”Bu programa katılacak çok sayıda Latin kökenli eğer isterse Amerika’da resmi statü kazanacak.”

Brookings Enstitüsü’nden Thomas Mann’a göre, Cumhuriyetçi Parti üslubunu da yumuşatmak zorunda: ”Muhafazakar olabilirsiniz ama gözü ideoloji ve önyargılarla kör olmuş bağnazlar olmak iyi değil. Cumhuriyetçiler’in Amerikan siyasetindeki çoğunlukla iyi geçinmesi gerekiyor. Uzun vadede sorunlarına nasıl uyum sağlayacaklarını görmek ilginç olacak.”

Uzmanlara göre, son seçim yenilgisinden sonra Cumhuriyetçi Parti’yi çok sayıda iç hesaplaşma bekliyor.
XS
SM
MD
LG