Erişilebilirlik

Cumhuriyetçi Parti’de ‘Trump Endişesi’


Cumhuriyetçi Parti’den işadamı Donald Trump’ın anketlerde önde gitmesi parti liderlerini kaygılandırıyor. Cumhuriyetçi Partililer, Trump’ın oyları bölerek seçimlerde Demokratlar’a avantaj kazandırmasından endişe ediyor.

2016 başkanlık seçimlerinde partilerinin adaylığını almak için kıyasıya mücadele eden aday adayları, ilk ön seçimler öncesinde son dönemece girdi. Seçmenler, 1 Şubat’ta Iowa eyaletinde yapılacak ilk ön seçimlerde tercihleri doğrultusunda oy kullanarak başkanlık yarışının şeklini belirleyecek.

1 Şubat’ta Iowa eyaletinde başlayacak ön seçimler, diğer eyaletlerde de devam edecek. Temmuz ayında hem Demokrat hem de Cumhuriyetçi Parti, yapacakları parti kongrelerinde adaylarını açıklayacak.

Son kamuoyu yoklamaları, eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’un Iowa’daki ön seçimlerde yarışı Vermont eyaleti senatörü Bernie Sanders’la başabaş götürdüğünü gösteriyor. Maryland eyaleti eski valisi Martin O’Malley’in ise çok geride olduğu görülüyor.

Cumhuriyetçi Parti cephesindeyse milyarder işadamı Donald Trump ve Texas senatörü Ted Cruz, 12 aday adayının bulunduğu yarışta arayı açmış durumda. Son hafta yapılan kamuoyu yoklamalarına göre Trump, yarışı Cruz’un az da olsa önünde götürüyor.

Cumhuriyetçi Partlililer, Trump’un partinin adaylığını alamaması durumunda başkanlık yarışını bağımsız aday olarak sürdürmesinden ve Cumhuriyetçi seçmenin oylarını bölmesinden korkuyor.

Bu senaryo, Demokrat Parti için de geçerli. New York’un eski belediye başkanı Michael Bloomberg, geçtiğimiz hafta, Kasım’da yapılacak başkanlık seçimlerine bağımsız aday olarak katılmayı düşündüğünü söylemişti.

Bir zamanlar Demokrat Partili olan, daha sonra Cumhuriyetçi Parti’ye yönelen, son olarak ise siyasi arenada bağımsız olarak boy gösteren Bloomberg, silah kontrolü, kürtaj hakları ve göçmenlik konularında liberal görüşlere sahip. Bu nedenle Bloomberg, Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimlerinde en çok Demokrat Parti’nin oylarını bölebilir.

NBC Televizyonu’nda yayınlanan Meet the Press programına katılan Clinton, Bloomberg'ün ancak kendisinin Demokrat Parti adaylığını alamaması durumunda yarışa katılacağı izlenimi altında olduğunu söyledi. Ancak Clinton’ın partisinin adaylığını alacağı konusunda kendinden oldukça emin olduğu gözleniyor.

Bernie Sanders ise bir başka zenginin daha başkanlık yarışına katılmasından memnun değil.

Michael Bloomberg de Cumhuriyetçi Parti aday adayı Donald Trump gibi bir milyarder. Bloomberg’ün servetinin kaynağıysa sahip olduğu medya kuruluşları.

ABC Televizyonu’nun This Week programına katılan Sanders, Amerikan demokrasisinin milyarderlerin katıldığı bir yarışma olmaması gerektiğini belirtti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 23 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:57 0:00
XS
SM
MD
LG