Erişilebilirlik

Cumhuriyetçi Adaylardan Santorum Anketlerde Öne Geçti


Cumhuriyetçi Adaylardan Santorum Anketlerde Öne Geçti

Cumhuriyetçi Parti başkan adaylığı için yarışan Pennsylvanialı eski senatör Rick Santorum, üç önseçimde beklenmedik zaferler elde ettikten sonra yeni kamuoyu yoklamalarında da öne geçti

Yeni açıklanan üç kamuoyu araştırması, Santorum’un Massachusetts eski valisi Mitt Romney’le başa baş gittiğini ortaya koyuyor.

CBS Televizyonuyla New York Times gazetesinin gerçekleştirdiği ankete göre, Santorum Cumhuriyetçi Partili önseçim seçmenlerinin yüzde 30’undan destek görüyor. Araştırma Romney’e verilen desteğin yüzde 27 olduğunu gösteriyor. Bu Santorum’a gösterilen destek oranında büyük artışa işaret ediyor çünkü Santorum Ocak ayında yapılan bir ankette sadece yüzde 16 oranında destek alabilmişti.

Washington’daki PEW Araştırma Merkezi’nin anketine göre de Rick Santorum yüzde 30, Mitt Romney yüzde 28 oranında destek görüyor. Ankete göre, bütün adaylar dikkate alınıdığı zaman Demokrat Başkan Barack Obama hepsinin önüne geçiyor.

Cumhuriyetçi Adaylardan Santorum Anketlerde Öne Geçti
Cumhuriyetçi Adaylardan Santorum Anketlerde Öne Geçti

Gallup Araştırma Kuruluşu’nun anketine göreyse kayıtlı Cumhuriyetçi seçmenlerin yüzde 32’si Mitt Romney’i destekliyor. Bu ankete göre Santorum Cumhuriyetçi seçmenlerin yüzde 30’undan destek görüyor. Temsilciler Meclisi eski başkanı Newt Gingrich yüzde 16’yla üçüncü Teksaslı Temsilciler Meclisi üyesi Ron Paul ise yüzde 8 destek oranıyla dördüncü durumda.

Geçen hafta Rick Santorum Missouri, Minnesota ve Colorado’da beklenmedik şekilde öne geçmişti. Ancak daha sonra yapılan Maine önseçimini Mitt Romney kazandı.

XS
SM
MD
LG