Erişilebilirlik

Cumhuriyetçi Adaylar Yeni Tartışmaya Hazırlanıyor


Cumhuriyetçi Adaylar Yeni Tartışmaya Hazırlanıyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:29 0:00

2016’da Cumhuriyetçi Parti’den başkan adayı olmak için yarışa giren adaylar, bugün ikinci televizyon tartışması için California’daki Ronald Reagan Başkanlık Kütüphanesi’nden yapılacak canlı yayında CNN izleyicileriyle buluşacak. 11 aday arasında, anketlerde önde görülen Donald Trump da bulunuyor.

Cumhuriyetçiler ikinci televizyon programına hazırlanırken gözler bir kez daha Donald Trump üzerinde.

Geçen ay gerçekleşen ilk televizyon tartışmasından buyana Donald Trump, anketlerde diğer Cumhuriyetçi adaylarla arasındaki farkı açtı ve cesur konuşmalar yapmayı sürdürüyor: “Seçilirsem o kadar çok kazanacağımız şey olacak ki kazanmaktan sıkılabilirsiniz. Bana inanın! Tamam kazanmaktan kimse sıkılmaz. Hiç sıkılmayacağımızı söyleyebilirim!”

Bu tartışmada Trump rakiplerinden daha fazla eleştiri bekleyebilir. Siyaset dışı bir isim olarak görülen beyin cerrahı Ben Carson da anketlerde başarılı.

Carson, “Eğer hayatım boyunca bana ‘bu daha önce yapılmadı, bu yapılamaz’ diyen insanlara kulak assaydım bugün burada sizlerle konuşuyor olmazdım” şeklinde konuşuyor.

Eski işkadını Carly Fiorina da tartışmaya katılacak. Fiorina da eski Florida Valisi Jeb Bush gibi daha deneyimli adaylara karşı yükselişte olan bir isim.

Jeb Bush, Trump’a saldırmayı sürdürürken, yeni bir ekonomi için planlarını da açıklıyor: “Özel sektörü canlandıracak yeni ekonomi planım, 19 milyon kişiye istihdam sağlayacak.”

Trump’ın rakipleri bu tartışmada ilgiyi üzerlerinde toplamayı umuyor. Bunlar arasında İran’la yapılan nükleer anlaşmanın en büyük karşıtlarından Texas Senatörü Ted Cruz da var.

Cruz, “İran’le yapılan nükleer anlaşma bir felaket ve Amerika’ya yönelik en büyük güvenlik tehdidi” diyor.

Siyaset uzmanı Stuart Rothenberg, Trump’ın rakiplerinin, onu destekleyen seçmeni kendilerinden uzaklaştırmadan Trump’ı eleştirme yolları arayacağını söylüyor: “Bu noktada seçmenler yalnızca ülkenin gidişatıyla ilgili öfke ve hayal kırıklıklarını dile getirmek istiyor. Cumhuriyetçi seçmen başkanla ilgili hayal kırıklıklarını ortaya koyuyor. Bu hayal kırıklığını ifade edecek bir aday arıyorlar ve Trump da bu aday tiplemesine uyuyor.”

Tartışma programları, adaylara aynı zamanda seçmenle yakınlaşma olanağı sunuyor. Scot Faulkner Cumhuriyetçi siyaset uzmanı.

Faulkner, “Canlı yayının akışında ortaya çıkacak durumlara ne kadar hazırlık yaptıklarını görmek ilginç olacak. Şu anda yalnızca hazırlanan ana noktaları tekrarlıyor ve kendi seçim kampanyaları çerçevesinde hareket ediyorlar” diyor.

Demokrat Parti’den Hillary Clinton ve diğer adaylarsa ilk televizyon tartışmalarını gelecek ay gerçekleştirecek.

XS
SM
MD
LG