Erişilebilirlik

Cumhuriyet’e Bir Gözaltı Daha


Cumhuriyet’e Bir Gözaltı Daha
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:48 0:00

Cumhuriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay, Cuma günü İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gözaltına alındı.

Almanya’da bulunan Akın Atalay, Türkiye’ye varışında körüğe yanaşan uçaktan polis ekipleri tarafından alındı.

Hakkında yakalama kararı bulunan Atalay, bir süre havalimanında tutulduktan sonra polis aracına bindirilerek emniyete götürüldü.

Gazetecilere konuşan Akın Atalay’ın eşi Adalet Dinamit, “Akın bir hukuk insanı. Kaçak bir zaman olmadı. Basında çıkan haberler yanlıştı. Biz birlikte Tarık Akan'ı anma törenine davetliydik. Orada duyduk arkadaşlarımıza baskın yapıldığını. Bunu kişilere yönelik eylem ya da saldırı değil Cumhuriyet Gazetesi'ne kayyum atamak için yapılmış bir eylem olarak düşünüyoruz,” dedi.

Cumhuriyet Gazetesi Avukatı Bahri Belen de, "Anladığımız kadarıyla uçağın merdivenlerinden gözaltına alındı. Buradan Vatan Emniyete gidecek. Kaç gün gözetim verilecek bilmiyoruz. Tutuklama kararı verebilirler. Bu Cumhuriyet Gazetesi'ne siyasi operasyondur. Hukuki değildir. Tutuklanan arkadaşların tutuklanma gerekçelerinde hukuki bir neden yoktur. Hukuki bir neden olmadığı gibi arkadaşların tutuklanmalarıyla ilgili gerekçeler de tutuklanmayla ilgili usul kurallarına uygun değildir" diye konuştu.

Gözaltı işlemleri süren Atalay hakkında ''terör örgütü üyesi olmamakla birlikte örgüt adına faaliyette bulunmak'' suçundan yakalama emri çıkartılmıştı.

Cumhuriyet Gazetesi yöneticileri ve yazarlarına yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınan 13 kişiden aralarında Gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, yazar Kadri Gürsel'in de bulunduğu 9 kişi tutuklanmıştı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 2 Temmuz-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:03 0:00
XS
SM
MD
LG