Erişilebilirlik

‘Cumhuriyet Davası Türkiye’deki Basın Özgürlüğü İçin Bir Sınav’


Cumhuriyet gazetesi davası, ABD medyasında geniş yankı uyandırdı. CNN, ABC, NBC gibi birçok ulusal televizyon kanalında Cumhuriyet davası ve yapılan ilk duruşmayla ilgili haberler yayınlandı.

ABD’de yayınlanan birçok ulusal, yerel gazete ve internet haber siteleri de Cumhuriyet davasına sayfalarında yer verdi.

New York Times, Cumhuriyet davasının, Türkiye’deki basın özgürlüğü için bir sınav olduğunu yazdı. Los Angeles Times da Cumhuriyet davasıyla ilgili haberini, ‘Türkiye’de gazetecilik kuşatma altında’ başlığıyla verdi.

Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) Direktör Yardımcısı Robert Mahoney de yaptığı yazılı açıklamada, Cumhuriyet davasının düşürülmesi ve yazdıklarından dolayı hapiste bulanan tüm gazetecilerin derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu.

New York Times: `En büyük gazeteci hapishanesi Türkiye’

New York Times, Türkiye’nin önde gelen bağımsız gazetesi Cumhuriyet'in yargılanan 16 gazeteci ve yöneticisinin, İstanbul’da yapılan ilk duruşmada hakim karşısına çıktıklarını belirterek, “Cuma günü geçici bir karara varılması beklenen yargılama, şu anda dünyanın en büyük gazeteci hapishanesi olan Türkiye'deki basın özgürlüğü için bir test davası olarak görülüyor” dedi.

Sanıkların suçlu bulunmaları halinde 22 ila 43 yıl arasında hapis cezası alacaklarını vurgulayan New York Times, hakimin Cuma gününe kadar tutukluluk halleri konusunda geçici bir karar vereceğini belirtmiş olsa da davanın aylarca sürmesinin beklenildiği görüşünün hakim olduğunu ifade etti.

New York Times, Cumhuriyet gazetesinde çalışan 12 gazeteci ve editörle gazetenin yönetim kurulu başkanının son dokuz aydır hapiste bulunduğunu belirtti. Haberde, Cumhuriyet gazetesi davasının açılma nedeninin, darbeyi yönetmekle suçlanan ABD’de yaşayan din adamı Fethullah Gülen, yasadışı PKK örgütü ve bir sol grubu destekleyen yayın yapmak suçlamaları olduğu belirtildi.

Los Angeles Times : ‘Erdoğan’ın bağımsız gazeteciliğe uyguladığı baskının bir parçası’

ABD’nin önde gelen gazetelerinden Los Angeles Times gazetesi de Cumhuriyet davasıyla ilgili haberini, “Türkiye’de gazetecilik kuşatma altında” başlığıyla verdi.

Los Angeles Times, Cumhuriyet davasının, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'de bağımsız gazetecilik konusunda geniş çaplı baskı uygulamasının bir parçası olduğunu öne sürdü.

Los Angeles Times’da yayınlanan haberde, Türkiye’nin önde gelen laik gazetesi Cumhuriyet’in gazeteci, yazar ve yöneticilerinin terör suçlamasıyla yargılandığı ilk duruşmaya yüzlerce kişinin destek için geldiği belirtildi. Çok sayıda uluslararası sivil toplum örgütü ve gazetecilik örgütlerinin destek için İstanbul’da yapılan duruşmada hazır bulundukları belirtildi.

CPJ: ‘Basın özgürlüğüne bir darbe’

Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ), ilk duruşması Pazartesi günü yapılan Cumhuriyet davasıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. CPJ, muhalif Cumhuriyet gazetesinin, 17 gazeteci, yönetici ve yönetim kurulu üyesinin terörle suçlandıkları davanın, Türkiye'de basın özgürlüğüne bir darbe olduğunu öne sürdü.

CPJ'in, ‘2016 Uluslararası Basın Özgürlüğü Ödülü’ alan Cumhuriyet gazetesinin eski genel yayın yönetmeni Can Dündar’ın da aynı davada gıyabında yargılandığı belirtildi.

CPJ Direktör Yardımcısı Robert Mahoney de yaptığı yazılı açıklamada, "Savcılar, cumhurbaşkanlığı makamı adına sansür için çalışmak yerine gerçek suçluları takip etmeli. Cumhuriyet'in çalışanlarına ve yönetim kurulu üyelerine yönelik tüm suçlamalar derhal düşürülmeli. Yazdıkları nedeniyle hapisteki gazeteciler derhal serbest bırakılmalıdır" dedi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump'ın Evinde Aramaya Onay Adalet Bakanı'ndan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG