Erişilebilirlik

Cumhuriyetçiler Ek Yardım Paketini Reddetmekte Kararlı 


ABD'de Kongre’nin Cumhuriyetçi liderleri, Demokratların Corona salgınının yol açtığı ekonomik krizle mücadele kapsamında önerdiği 250 milyar dolarlık ilave yardım paketine karşı çıkacaklarını söyledi. Ek paketle küçük işletmelerin rahatlatılması hedefleniyor.

Senato Cumhuriyetçi Çoğunluk Lideri Mitch McConnell ve Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçi Azınlık Lideri Kevin McCarthy tarafından yapılan açıklama, Senato Azınlık Lideri Demokrat Chuck Schumer ve Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in önümüzdeki hafta yasa teklifiyle ilgili partiler arası görüşmeler planladıkları konusunda yaptıkları açıklamadan bir gün sonra geldi.

McConnell ve McCarthy’nin yaptığı açıklamada “Amerikalı çalışanlar kriz yaşıyor. Bu, Kongre’nin Corona virüsü hakkında söylediği son söz olmayacak ama bu hayati programın şu anda kaynağa ihtiyacı var. Amerikalı çalışanlar siyasi rehine olarak kullanılamaz” mesajı verildi.

Senato’daki Cumhuriyetçiler Perşembe günü, 2 trilyonluk kurtarma paketinde yer alan küçük ölçekli işletmeler için kaynak sağlayan program çerçevesinde ek 250 milyar dolarlık bir kaynağı Kongre'den geçirmeye çalışmıştı.

Ancak Senato’daki Demokratlar bu çabayı engellemiş ve küçük işletmelerin yanı sıra yerel yönetimlere ve hastanelere kaynak sağlayacak alternatif bir plan sunmuştu.

Her iki partiden eyalet valilerini temsil eden bir grup ve ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’ye göre Kongre, salgının eyalet ekonomileri üzerinde yarattığı baskıyı hafifletmek için ilave adımlar atmalı.

XS
SM
MD
LG